Spożycie alkoholu nie przynosi żadnych korzyści na przebieg ciąży, procenty wykazują działanie teratogenne i toksyczne na rozwijające się dziecko. Ilość i częstość spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży pozostaje niedoszacowana, a efekty jego szkodliwego wpływu na potomstwo nie zawsze są rozpoznawane, bądź występują z opóźnieniem. Co nie zmienia faktu, że prawda jest tylko jedna: W ciąży NIE WOLNO SPOŻYWAĆ ALKOHOLU.

 

Reakcja na alkohol w ciąży

 

Wcześniej lekarze dopuszczali niewielkie ilości wina, JEDNAK najnowsze badania naukowe są jednoznaczne! Alkohol w ciąży jest zakazany, a problem skurczy, czy niedokrwistości obecnie się po prostu leczy! Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży. Największym niebezpieczeństwem jest FAS to zespół ciężkich wad związanych z ekspozycją płodu w łonie matki, spożywającej alkohol. Nie można go wyleczyć, dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym będą odczuwały jego skutki przez całe życie. Picie alkoholu w ciąży niesie ze sobą również ryzyko poronienia, albo porodu przedwczesnego.

 

Czy w ciąży można pić alkohol?

 

Oto najczęstsze fałszywe przekonania dotyczące alkoholu w ciąży:

 

  • To tylko jeden łyczek – trudno precyzyjnie określić jaka ilość alkoholu może mieć wpływ na dziecko w okresie ciąży. Dlatego zaleca się zachować pełną abstynencję!
  • Łożysko chroni dziecko przed alkoholem – To już jest największa bzdura jaką słyszałam! Łożysko jest narządem bezpośrednio łączącym matkę i dziecko. Każda dawka alkoholu przenika przez łożysko na zasadzie dyfuzji prostej, wystarczy więc pół godziny by stężenie alkoholu we krwi dziecka było takie samo jak we krwi matki
  • Koleżanka piła okazjonalnie i urodziła zdrowe dziecko – każda ciąża jest inna, jeśli spożywałaś alkohol w pierwszej ciąży i urodziłaś zdrowe dziecko. To nie znaczy, że w kolejnej może być tak samo,
  • Alkohol może zaszkodzić dziecku tylko w pierwszym trymestrze– Ryzyko trwałego uszkodzenia w pierwszych miesiącach może być NAJPOWAŻNIEJSZE, ale alkohol może mieć toksyczny wpływ na każdym etapie rozwoju dziecka. Alkohol w drugim i trzecim trymestrze ma niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Może dojść do niewydolności łożyska,hipotrofii płodu, czy nawet zgonu wewnątrzmacicznego. Dziecko może urodzić się z ubytkami w ośrodkowym układzie nerwowym, a mogą one się ujawnić dopiero po wielu latach.
  • Czerwone wino można– wino to alkohol i może działać tak samo toksycznie,jak w mocniejszych alkoholach.
  • Lepsze wino niż kawa – Otóż obecnie można spożywać 1-3 filiżanek kawy,natomiast alkohol jest jednoznacznie uznawany za szkodliwy.
  • Piwo bezalkoholowe jest bezpieczne – jeżeli faktycznie ma 0,0% to tak, natomiast są piwa bezalkoholowe zawierające alkohol (0.4 – 0.5%).
  • FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) dotyczy tylko patologicznych środowisk – tego rodzaju zaburzenia zdarzają się wszędzie. Niezależnie od statusu społecznego, warunków życia ponieważ ich przyczyną jest spożywanie alkoholu w okresie ciąży.W Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa

 

Wiedząc to wszystko nadal uważasz, że można pić alkohol w ciąży?

 

Karmienie piersią a alkohol

 

Mam nadzieję, że słyszałaś o akcji #karmiejemwszystko, której autorką jestem. To, że wszystko można jeść, nie znaczy że trzeba, o tym jak substancje przenikają do krwi podczas karmienia przeczytasz, w tym wpisie. Jak sytuacja wygląda z przechodzeniem alkoholu do pokarmu? „Nie  ma wystarczających  dowodów  naukowych wskazujących  na  negatywne skutki  spożycia  alkoholu przez matki  w  trakcie karmienia  na rozwój  niemowląt. W wynikach badań z wykorzystaniem zwierząt zaobserwowano, że  spożywanie alkoholu w okresie laktacji wiąże się z opóźnieniem w rozwoju psychoruchowym u potomstwa. *

 

*fragment pochodzi z ebooka “Karmię, jem wszystko”

 

 

 

Czy można pić alkohol karmiąc piersią?

 

Amerykańska Akademia Pediatrii mówi: spożycie napojówalkoholowych należy ograniczyć do minimum i ograniczyć do sporadycznegospożycia, ale nie więcej niż do standardowej dawki alkoholu, czyli 330 ml 4,5%piwa (jedno małe piwo), 175 ml wina (jeden kieliszek), 50 ml wódki. Zkarmieniem należy odczekać co najmniej 2 godziny, a najlepiej dłużej, byzminimalizować jego stężenie w połkniętym mleku. Co więcej zaleca się standardowądawkę alkoholu przyjmować maksymalnie 1-2 razy w tygodniu.

 

Alkohol a wiek niemowlęcia

 

 Alkoholu nie zaleca się spożywać w pierwszych dwóch tygodniach życia dziecka. Rozważając spożycie alkoholu, należy brać pod uwagę wiek dziecka. Noworodek ma bardzo niedojrzałą wątrobę, więc nawet niewielkie ilości alkoholu byłyby dla niego znacznym obciążeniem. Aż do około trzeciego miesiąca życia niemowlęta metabolizują alkohol w około połowie zakresu dorosłego. Mówiąc obrazowo alkohol w krwi dziecka jest dłużej przetwarzany ponieważ wątroba niemowlaka stanowi 1/3 tego organu u osoby dorosłej, więc pozostaje we krwi dwa razy dłużej.

 

Piwo nie zwiększa ilości pokarmu.

 

Jedynym skutecznym sposobem na rozkręcenie laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi, na żądanie. W internecie powtarzane jest hasło, że piwo bezalkoholowe zwiększa ilość mleka, tymczasem chodzi o jego składnik: słód jęczmienny, który faktycznie w niewielkim stopniu może pobudzać produkcję mleka.JEDNAK! Piwa bezalkoholowe mogą zawierać alkohol (0.4 – 0.5%) a procenty same sobie hamują wypływ mleka, więc te działania znoszą się wzajemnie.

 

Czy alkohol przenika do mleka?

 

Amerykanie mają takie powiedzenie, jeśli jesteś wstanie po spożytym alkoholu prowadzić samochód to możesz też karmić. Tutaj jednak pozwolę sobie na osobistą uwagę: picie alkoholu i jego wpływ na dziecko to jedno. Jednak żeby być w pełni sił podczas opieki nad maluchem, biorąc również pod uwagę codzienne niewyspanie, zmęczenie, sądzę, że okres karmienia to nie jest dobry czas na alkohol. Jeśli coś się stanie, to kto w środku nocy zawiezie malca do lekarza albo obudzi się do niego w nocy? Może również mieć wpływ na zmianę zachowanie dziecka oraz wybudzanie nocne”

 

Więcej na temat przenikania substancji znajdziesz w ebooku “Karmię,jem wszystko”

 

karmię jem wszystko

 

 

A Ty jakie masz zdanie na temat spożywania alkoholu w ciąży i podczas karmienia?