Blizny najczęściej przypominają o jakimś nieprzyjemnym wydarzeniu z naszego życia. Za każdym razem, gdy na nie patrzymy, wracamy do wspomnień. Dlatego tak trudno z nimi żyć na co dzień. Jeśli znajdują się w jakimś widocznym miejscu, to dodatkowo prowokują spojrzenia ludzi, a nawet pytania.

Blizny są bardzo częstym źródłem kompleksów, przez nie czujemy się mniej atrakcyjni. Co często łączy się ograniczaniem kontaktów towarzyskich, mogą być nawet przyczyną depresji.

Niezrozumiała dla mnie jest jedna rzecz, większość z nas chce się pozbyć blizn, w poczuciu, że one jedynie szpecą. Tymczasem z roku na rok rośnie liczba osób wytatuowanych, więcej często uzasadniają wykonanie kolejnego permanentnego rysunku, na pamiątkę po jakimś ważnym zdarzeniu w życiu, by o nim przypominał. A to właśnie blizny często wiążą się z jakimiś przeżyciami, bardzo silnymi i nieprzyjemnymi, o których pamiętać nie chcemy, zatem jak usunąć bliznę?

Jak powstaje blizna?

By odpowiedzieć na to pytanie musimy przyjrzeć się procesowi powstawania blizny. Większość tworzy się nawet po niewielkich i płytkich zranieniach, z czasem znikając bez śladu, jak się z nimi obchodzić możecie przeczytać tutaj. Blizna to ślad po zranieniu skóry, na niektóre nie zwracamy uwagi, ponieważ są niewielkie i mało widoczne, ale bywają także blizny, które stanowią problem nie tylko estetyczny, ale wymagający nie tyle pielęgnacji, co pełnego leczenia. Najwięcej kłopotów przysparzają blizny rozległe, nieprawidłowe: twarde, przerośnięte, wykraczające poza obszar zranienia, które mogą wywoływać przykurcze, albo zlokalizowane w widocznym miejscu na przykład blizny po trądziku.

Jak przebiega gojenie blizn?

Tworzenie blizny jest naturalnym procesem gojenia się ciała. Uszkodzoną skórę zastępuje tkanka łączna. Gojenie się rany przebiega w 4 fazach:

 • Faza zapalna rozpoczyna się w momencie zranienia, w ciągu 24–48 godzin dochodzi do przekrwienia okolicy i zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych. Rana wypełnia się skrzepem krwi, który jest naturalnym opatrunkiem.
 • Ograniczona faza zapalna to czas, w którym rana się oczyszcza. Napływają do niej makrofagi usuwające obumarłe komórki. Przez około tydzień odnawia się sieć naczyń krwionośnych wokół uszkodzonej tkanki.
 • Faza gojenia to etap, gdzie fibroblasty jako komórki tkanki łącznej, intensywnie produkują kolagen tworząc rusztowanie dla blizny. Zachodzi równowaga między ilością tkanki łącznej, równoważąc ilością kolagenu produkowanego przez organizm a tego, który jest rozkładany (czasami proces jest zaburzony i mogą powstawać  bliznowce)
 • Faza przebudowy trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do nawet ponad roku.

Ostateczny wygląd blizny

Wygląd blizny zależy od wielu czynników:

 • rodzaj urazu: zranienie, oparzenie, cięcie chirurgiczne
 • miejsce na ciele, gdzie jest zlokalizowana
 • indywidualne cechy regeneracyjne organizmu
 • skłonności do bliznowacenia.

Każda blizna jest na początku różowa, z czasem blednie, by na końcu przybrać perłową barwę. Rzadko jednak przyjmuje naturalny kolor skóry. Dzieje się tak, ponieważ w komórkach tworzących bliznę nie ma pigmentu nadającego jej właściwy koloryt. Blizny są pozbawione przydatków, czyli gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach, skóra przecinana jest skalpelem, wzdłuż linii napięcia skóry, zgodnych z naturalnymi bruzdami lub fałdami.

Co wpływa na widoczność blizny?

Takimi czynnikami są głębokość oraz rozległość, blizny rozległe zwane płaszczyznowymi są bardziej widoczne. Ich powierzchnia jest zwykle nierówna, skóra przyjmuje różowy, czerwony, a nawet siny odcień. To zwykle blizny po zmiażdżeniach lub oparzeniach. Międzynarodowy Zespół Ekspertów ds. Leczenia Blizn poleca by w tego rodzaju bliznach oddać się profesjonalnej opiece, ponieważ takie blizny wymagają wdrożenia leczenia oraz indywidualnego dostosowania kuracji. Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym lepiej będzie wyglądać.

Rodzaje blizn

W zależności od czasu powstania, mamy do czynienia z blizną niedojrzałą – jest czerwona, twarda, obrzękła, wystaje ponad powierzchnię skóry, miejsce wokół jest bolesne i swędzące. Z czasem blizna wygładza się, blednie, ma jaśniejszy kolor niż skóra otaczająca, by w końcu wyrównać koloryt.

 • Prawidłowa zagojona blizna jest elastyczna, płaska, nieco jaśniejsza niż skóra – wtedy mówimy o bliźnie dojrzałej. Nie ściąga skóry, nie utrudnia poruszania kończyną, nie daje dolegliwości bólowych. Można potraktować ją preparatami zawierające różne substancje aktywne.
 • Blizny przerosłe tworzą się, gdy naturalny proces gojenia został zakłócony, mogą się rozszerzać poza zranienie i często są twarde. Skórę należy chronić przed napinaniem czy rozciąganiem, by blizna nie powiększała się, warto ją smarować preparatami na blizny lub zakleić specjalnym plastrem silikonowym.
 • Blizny zanikowe tworzą się często po ospie i trądziku młodzieńczym. Przypominają małe ubytkowe dołki, powstają, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości włókien tkanki łącznej. Do ich powstania przyczynia się wyciskanie krostek i odrywanie strupów, dlatego nie można tego robić. W przypadku zmian bliznowych na twarzy warto rozważyć dermabrazję.
 • Keloidy=bliznowce tworzą się już po zagojeniu rany. Są twarde, mocno różowe i bolesne przy dotknięciu, mają kształt wybrzuszeń i zwykle przekraczają obszar uszkodzonej skóry. Powstają u osób, których organizm ma skłonność do nadmiernej produkcji kolagenu. Bliznowce można ostrzykiwać sterydami (zastrzyk wykonuje się bezpośrednio w bliznę, jedynie pod kontrolą specjalisty), leczyć uciskiem, stosować specjalne plastry silikonowe czy usunąć chirurgicznie (istnieje jednak ryzyko, że bliznowiec znów powstanie).

Pielęgnacja

W przypadku prawidłowej blizny można mówić głównie o pielęgnacji, nie leczeniu. W dużej mierze jesteśmy w stanie zapewnić ją w domowym zaciszu, korzystając z dostępnych preparatów. Opierającej się na systematycznym dbaniu o nią, szczególnie w przypadku blizn po oparzeniu, ponieważ mają one tendencję, pozostawione same sobie, do przekształcania się w blizny patologiczne.

Jak wybrać preparat na blizny?

Należy pamiętać, nie da się zwrócić totalnie do stanu skóry sprzed powstania blizny, można za to znacznie poprawić jej wygląd, zmniejszyć rozmiar, czy wyrównać koloryt skóry. Kluczem jest systematyczna pielęgnacja, by zredukować ryzyko powstania blizny patologicznej. Należy jak najszybciej opatrzyć ranę, a później pielęgnować bliznę. Jeśli powstanie blizna patologiczna wtedy warto skonsultować się z lekarzem, by zastosować terapię skojarzoną.

Jak wybrać najlepszy preparat?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów kosmetycznych do walki z bliznami, które zawierają w składzie bardzo różne substancje. Nie wszystkie jednak mają udokumentowane w badaniach działanie poprawiające wygląd blizny. Najważniejsze, by jak najwcześniej zacząć pielęgnować ranę, a później bliznę, poprzez stosowanie odpowiednich produktów. Najlepszy preparat, to ten, który jest skuteczny. Pożądany efekt możemy osiągnąć dopiero po dłuższym czasie stosowania. Warto stawiać na znane na rynku produkty, których działanie zostało udokumentowane w badaniach. Czy zapach i konsystencja nam odpowiadają, ponieważ z produktem będziemy związani na dłuższy czas. Jak zawsze warto sprawdzić opinie innych użytkowniczek w internecie, czy są zadowolone ze stosowania.

Usuwanie blizn farmakologiczne

To metoda do niwelowania blizn, które są niewielkie, płaskie i gładkie, więcej znajdziecie w artykule o pielęgnacji blizny po skaleczeniu. Na rynku znajduje się wiele substancji do smarowania zmienionych zmian, różnią się przede wszystkim ceną oraz skutecznością. Część preparatów może zalecić jedynie lekarz, na przykład sterydy, które wykorzystuje się w terapii w postaci iniekcji w bliznę. Opatrunek uciskowy jest zazwyczaj zakładany w szpitalu po przebytej operacji, jednak można go stosować również w innych przypadkach, jednak powinno się to odbywać pod opieką specjalisty. Tak samo jak masaż uciskowy mający spowodować poprawę wyglądu blizny, co zatem możemy zrobić sami w domowym zaciszu?

Bio-Oil

W skład receptury Bio-oil wchodzą wyciągi roślinne i witaminy zawieszone w olejku, ale też PurCellin OilTM wyjątkowy składnik pielęgnacyjny, który zmienia konsystencję produktu. Taka receptura Bio-Oil jest odpowiedzialna za aktywne działanie na rozstępy i blizny. W badaniu   z 2010 roku przeprowadzonym przez Instytutu proDERM w Hamburgu w Niemczech, wykazano, że olejek Bio-Oil jest skuteczny w poprawie wyglądu blizny.

Istotny statystycznie wynik był widoczny u 66% uczestniczek zaledwie po 2 tygodniach (15. dzień). Po 8 tygodniach (57. dzień) u 92% uczestniczek wykazano poprawę, o zakresie niemal trzykrotnie większym, niż poprawa widoczna po 2 tygodniach. Ciągła poprawa w skali POSAS (w Skali Oceny przez Pacjenta i Obserwatora) była widoczna w okresie trwania badania.

Udokumentowana poprawa wyglądu blizny

By uzyskać poprawę wyglądu blizny, należy stosować go dwa razy dziennie, przez okres minimum 3 miesięcy. Za pomocą okrężnych ruchów należy wmasować olejek w miejscu blizny, aż do całkowitego wchłonięcia. W przypadku nowych blizn, Bio-Oil należy stosować dopiero po zakończeniu procesu gojenia się rany i nie wolno stosować go na uszkodzoną skórę. Dodatkowym efektem jest poprawa kolorytu skóry, jednak indywidualne rezultaty mogą się różnić.

Usuwanie blizn laserem

Zabiegi laserowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Do blizny, której wygląd chcemy się pozbyć, przykładana jest głowica emitująca wiązkę światła. Pojedynczy zabieg trwa około pół godziny, zazwyczaj poddanie się jednemu nie przyniesie oczekiwanych efektów. Należy poddać się serii zabiegów, by usuwanie blizn było skuteczne. Laser diodowy, Laser IPL, ERB czy Nd to typy najczęściej wykorzystywane do usuwania blizn. Pacjent zostaje poddany miejscowemu znieczuleniu. Należy pamiętać, o ochronie przed słońcem skóry poddanej działaniu lasera. Ważne jest by po zabiegu usuwania blizn przykładać okłady i stosować preparaty, które przyspieszą gojenie.

Medycyna estetyczna jak usunąć bliznę

Mikrodermabrazja, dermabrazja, peeling chemiczny, ostrzykiwanie kwasem hialuronowym czy jonoforeza to zabiegi służące poprawie wyglądu blizn, które można znaleźć w ofercie gabinetów kosmetycznych.  Powyższe metody dają najlepsze efekty w czasie pierwszego roku od powstania zmian. Sposoby wykorzystywane w medycynie estetycznej są pomocne przy rozjaśnianiu i zmniejszaniu blizn różnego pochodzenia. Tutaj również efekty są zauważalne po kilku zabiegach. Należy pamiętać, że po każdym z nich skóra musi się zregenerować.

Chirurgia też jest pomocna

Chirurgia plastyczna to najbardziej inwazyjna metoda, dzięki której możliwe jest usuwanie blizn. Zazwyczaj metodę wykorzystuje się do likwidacji bliznowców (keloidów). Podczas takiego zabiegu pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu. Specjalista najpierw wycina bliznę, później bardzo dokładnie zszywa skórę. Usuwanie blizn metodą chirurgiczna pozwala znacznie zmniejszyć widoczność zmian. Po zabiegu pacjent powinien stosować preparaty przyspieszające gojenie ran, takie jak wymienione tutaj.

Jak widać nie ma stuprocentowego sposobu na całkowite usunięcie blizny, a najlepsze efekty przynosi skojarzenie pełnego leczenia pod okiem specjalisty z masażem preparatami na blizny w domowym zaciszu. Warto decydować się na znane produkty, których działanie zostało udokumentowane w badaniach, odpowiadające nam pod względem zapachu oraz konsystencji, a także mające pozytywne opinie użytkowniczek (o co w dobie internetu nie trudno). Jeśli poświęcimy trochę czasu oraz zaangażowania, blizna może się stać mniej widoczna i z czasem będziemy spoglądać na nią z sentymentem, a nie odrazą. A Ty masz jakieś blizny, któryś chciałabyś się pozbyć?


Cykl tematyczny „Jestem ekspertem i dzielę się swoją wiedzą”, powstał we współpracy z Bio-Oil.