“Kiedy dziecko przychodzi na świat, wtedy wszystko się zatrzymuje. Czas mija jakoś inaczej, a my nabieramy innego spojrzenia na życie. Mamy piękne wyobrażenia o tym, jak nasza rodzina się zmieni. Czeka przygotowane łóżeczko, wózek, pieluszki i wiele innych akcesoriów. Ten czas po narodzinach jest niepowtarzalny, wyjątkowy, bezcenny. “

I nadchodzi ząbkowanie…

“Potem pojawia się pierwszy sprawdzian cierpliwości dla rodziców, czyli wyrzynanie się zębów mlecznych. Przeważnie po około czterech-sześciu miesiącach pojawiają się pierwsze zęby u niemowlęcia. Ząbkowanie zachodzi do trzydziestego szóstego miesiąca życia, na przemian z okresami zaostrzenia i spokoju.”*

*fragment pochodzi z Zębooka, ebooka stomatologicznego świadomych rodziców

e-book reader on a stack of books on rustic wooden table concept

Często pierwsze objawy ślinienia się i swędzenia zębów pojawiają się już w 2-3 miesiącu życia, jednak pierwszy ząb pojawia się dużo później. Jednak cyklicznie pojawia się napieranie na dziąsła, które powoduje marudzenie, ślinienie i gryzienie wszystkiego co nawinie się pod malutkie rączki.

Ząbkowanie objaw

Dla całej rodziny to trudny czas. Niemowlę staje się:

-marudne, drażliwe, płaczliwe,

-trudno je uspokoić,

-ślini się,

-wkładka rączki do ust,

-pociera uszy,

-często brakuje mu apetytu,

-obgryza różne przedmioty,

-ma wysypkę,

-zmienia się też konsystencja i kolor jego kału.

Czasami ząbkowaniu towarzyszą objawy grypopodobne, jak kaszel, wymioty, biegunka oraz temperatura do 38 stopni.

Ząbkowanie, a gorączka

Wówczas konieczna jest konsultacja pediatryczna. Przyjmuje się, że temperatura graniczna, którą możemy przypisać ząbkowaniu, to trzydzieści osiem i pół stopni Celsjusza. Wyższe temperatury ciała wymagają podania leków przeciwgorączkowych i wizyty u lekarza.

Kiedy wyrzynają się ząbki?

Dokładny moment ząbkowania jest bardzo zmienny. U dziewczynek występuje przeważnie wcześniej niż u chłopców. Większości dzieci najpierw wyrzynają się dolne, potem górne zęby sieczne. Następnie pojawiają się pierwsze zęby trzonowe (potocznie zwane czwórkami) – najpierw dolne, potem górne i tak dalej.

Różnice w czasie wyrzynania się dla poszczególnych grup zębów nie są powodem do niepokoju. Nawet autorzy różnych publikacji pokazują dużą zmienność w tej kwestii. Zachodzi niekiedy odmienna kolejność ząbkowania. Znane są przypadki nieprawidłowego kształtu, liczby i ustawienia zębów w łuku.

Ząb wrodzony

Zdarza się tak zwany ząb wrodzony lub noworodkowy, z którym dziecko albo się rodzi, albo ząb pojawia się w niedługim czasie po porodzie. Jeżeli ząb rani brodawkę sutka lub wykazuje ruchomość, są wskazania do jego usunięcia przez dentystę. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, należy zawsze konsultować się z lekarzem. Znaczne odstępstwa od podanych terminów mogą być spowodowane schorzeniami ogólnoustrojowymi, wadami wrodzonymi, niedoborami mikro- i makroelementów lub witamin.

Czy to na pewno ząbkowanie

Wyrzynanie zębów mlecznych przebiega różnie. Niektóre dzieci przechodzą ten etap bardzo burzliwie, a inne nie wykazują żadnych symptomów tego procesu. Przy objawach podobnych do infekcji trudno jednoznacznie określić, czy przyczyną faktycznie są drobnoustroje, czy ząbkowanie.


A jak u Ciebie? Maluch szablozębny? Czy dopiero spodziewacie się pierwszego ząbka?