Wiesz, że mam fioła na punkcie uczenia dzieci samodzielności. Jeszcze na studiach przeczytałam „Dzikiego Ojca” dr Szymona Grzelaka i przebierałam nóżkami, żeby zrobić pasowanie na KARTĘ UBIERACKĄ.

Inicjacja w życiu dziecka

Autor pisze, że powinniśmy szukać okazji inicjacyjnych w życiu dzieci i swoim. Jako rodzice powinniśmy być pierwszymi, którzy wprowadzają swoje pociechy w nowe sytuacje, a nie rówieśnicy, media czy internet. To my, opiekunowie powinniśmy być pierwszymi, od których dzieci dowiedzą się o tematach trudnych. Grzelak podkreśla znaczenie zwyczajów i rytuałów rodzinnych, które spajają całą rodzinę.

Karta ubieracka

Kiedy dziecko potrafi już samo zdejmować oraz zakłądać wszystkie elementy garderoby, nadchodzi czas. Karta ubieracka jest oficjalnie wręczana, odbywa się pasowanie. Tłumaczy się maluchowi, że od teraz jest już samodzielnym chłopcem/dziewczynką i umie się ubierać. Dobrze gdy ceremonia odbywa się w obecności młodszego rodzeństwa. Warto zrobić zdjęcie, by motywować młodszaków, że gdy osiągną tą umiejętność też taką dostaną. U nas karta to HIT!

Dziki Ojciec

“Dziki ojciec” to nie jest książka dla ojców. Nie tylko. To książka dla rodziców, małżeństw i narzeczonych, którzy chcą rozwijać swój pomysł na rodzinę, na wychowanie. Rytuały inicjacyjne zawsze pełniły ważną rolę w życiu ludzi i społeczeństw. W inicjacjach jest moc, którą można wykorzystać, by wychować dzieci w duchu wyznawanych wartości. Dzieci potrzebują, by stawiać im progi rozwojowe, wtajemniczać w nowe obszary życia, pozwalać na nowe obowiązki, dawać nowe przywileje. Jeśli ze strony rodziców i wychowawców zabraknie świadomej, pozytywnej strategii inicjacyjnej dla dzieci, bardzo prawdopodobne, że ich postawy i system wartości kształtować będą jedynie popkultura i rówieśnicy. Ale wtedy przeżycia inicjacyjne – takie jak pierwszy papieros, pierwsze piwo w tajemnicy przed rodzicami, pierwsze kontakty seksualne – poprowadzą je w zupełnie inną stronę.
Przedstawiając strategię pozytywnych inicjacji autor łączy w jedną całość psychologiczne i duchowe aspekty wychowania, a poprzez przykłady z życia wzbogacone zdjęciami sprowadza przekaz książki na poziom konkretu.
Książka może być cenną inspiracją dla psychologów, pedagogów i duszpasterzy, którzy zajmują się sprawami wychowania i wspierania rodzin.
Szymon Grzelak

Wzór karty ubierackie

Sama stworzyłam gotowy do wypełnienia wzór karty ubierackiej, stworzony na podstawie dowodu osobistego. Wystarczy, że pobierzesz, uzupełnisz i wydrukujesz. A później wystarczy wyciąć i skleić, najlepiej na sztywnym kartoniku.

Zachęcanie dzieci do samodzielności

Kolejne inicjację to wprowadzanie dzieci do kuchni, rozmowa o bólu przed wizytą u dentysty itd.


Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia tak naprawdę, a może Ty masz jakiś pomysł na odznakę, czy rytuał wprowadzenia?