„Takie duże dziecko i jeszcze lata w pieluszce!? Moje w tym wieku, to już…samo siadało na nocnik, wołało kiedy pojawiała się potrzeba, a nawet samo podcierało!” Tak…Te wszystkie argumenty powtarzane za babciami słyszę w gabinecie lekarskim od sfrustrowanych mam. O co chodzi!? Czy faktycznie w latach 70-90 tych dopóki pieluszki jednorazowe się nie rozpowszechniły dzieci faktycznie odpieluchowywały się szybciej?

Odpieluchowanie kiedy nadchodzi czas?

Po pierwsze to nie jest wyścig! Faktycznie jeszcze 2-3 dekady temu odpieluchowanie zaczynano znacznie wcześniej. Dlaczego? Głównie z powodów praktycznych, popularne wtedy pieluchy tetrowe trzeba było namaczać (bo robiły się plamy) prać, często wykręcać, kiedy jeszcze nie był automatycznych pralek, a później prasować. Często mimo robienia wszystkiego na bieżąco trudno było się pozbyć zapaszku- więc motywacja do pozbycia się tetry była ogromna. Głównie ze strony rodziców, bo generalnie gotowość dziecka polegała na odczuwaniu dyskomfortu związanego z wilgocią tetry, a nie dojrzałością malca.  

Odpieluchowanie nocne, a dzienne

W Polsce nie diagnozuje się moczenia nocnego do 5 roku życia, w Wielkiej Brytanii norma obowiązuje nawet do wieku 7 lat. Tymczasem nie ma tygodnia by do mojego gabinetu nie zawitała zaniepokojona mam przedszkolaka. Usłyszawszy od mamy, czy teściowej że nie jest normalne by dziecko odpieluchowane w dzień, moczyło się w nocy. W końcu odpieluchowanie oznacza całkowite pozbycie się pieluchy! Co jest oczywiście mitem, niektóre dzieci tą kontrolę zyskują szybciej, niektóre wolniej. Wiele zależy od możliwości wybudzania się, ale też hormonu-wazopresyny, która zagęszcza mocz. Jej uwalnianie jest od nas, naszej woli, czy treningu czystości niezależne.

Porzucenie pieluchy to odpieluchowanie ?

Fakt rezygnacji z pieluchy wcale nie łączył się z tym, że dziecko natychmiast przechodziło skuteczny trening czystości (czy Tobie też przechodzą ciarki po plecach, kiedy czytasz hasło: „trening czystości”?) To kolejny mit- wskazuje on na to, że my rodzice mamy wpływ na możliwości dziecka, a nawet rozwój fizjologiczny, co jest bzdurą! Wpadki jak najbardziej się zdarzały, ponieważ fizjologii nie oszukasz. Dojrzałość do odpieluchowania przychodzi gdy zachodzą zmiany w układzie związanym z wydalaniem, a więc zwieraczem odbytu i cewki moczowej, a także świadomością dziecka. Czy to znaczy, że maluchy lat 70-90 tych osiągały ją wcześniej?

Odpieluchowanie, a pamięć

Pamiętasz swój pierwszy dzień szkoły podstawowej? Ja przypominam sobie, że był apel i miałam granatową spódniczkę, a moja wychowawczyni kasztanowe włosy do ramion spięte spinką. Czy na tej podstawie mogę stwierdzić, że od pierwszego dnia byłam świetną uczennicą? Nie…często „przypominają” mi się różne rzeczy z tego ważnego dnia, bo zobaczyłam je na fotografii w albumie i cóż… nie jestem odosobnionym. Nasza pamięć ma tendencję do uzupełniania luk we wspomnieniach. Tak samo Babcie naszych dzieci często wspominają, że ich maluchy biegały bez pieluchy już koło 7 miesiąca życia zakładając, że jednoznacznie wiąże się to samodzielnym załatwianiem się.

Technika odpieluchowania

Czy technika odpieluchowania była inna? Jak najbardziej kiedyś pozbycie się pieluchy wiązało się często z wielokrotnym sadzaniem na nocniku, albo wielominutowym przesiadywaniem dziecka na nim, by „załapało” o co chodzi. Wiedza na temat psychologii była mniejsza, a jeśli nawet to po prostu ograniczona. Najgorsze jednak, że wiele z nas miało warunkowany odruch uwalniania moczu z szumem albo laniem się wody. Niestety do teraz mam pacjentki, które na sam szumiący dźwięk popuszczają mocz. Czyli to również nie zależało od techniki.

Pielucha, a samopoczucie

Lubimy się czuć kompetentni we własnych oczach, a szczególnie kiedy chcemy komuś udzielać rad w jakimś temacie. Czasem coś podkoloryzujemy, by dodać sobie animuszu, gorzej gdy mamy świadków, którzy pamiętają pewne fakty inaczej. Jak pisałam wcześniej weryfikacja często następuje podczas oglądania zdjęć w albumie, albo filmów, pojawiają się niezbite dowody, którym trudno zaprzeczyć. W latach 70-90 tych fotografia, nie mówiąc o wideo nie były tak powszechne jak dzisiaj.

Im szybciej, tym lepiej?

Jak widzisz prawda o „magicznym” pozbywaniu się pieluchy wygląda inaczej, czy to znaczy, że gorzej? Nie, do dzisiaj znam dzieci, które pozbyły się pieluchy w wieku 1,5 roku. Często jednak dotyczy to dnia, z nocą trwa to dłużej przeprowadzone z poszanowaniem godności dziecka, akceptując rozwój oraz indywidualne możliwości. Są to jednak wyjątki większość dzieci osiąga dojrzałość fizjologiczną i społeczną do odpieluchowania około 3 roku życia. W żadnym zatem razie samodzielne załatwianie nie powinna być traktowana jako powód do deprecjonowania czyiś umiejętności rodzicielskich, bo nie ma z nimi bezpośrednio związku.

Konsekwencje zbyt wczesnego odpieluchowania

Odpieluchowanie to nie jest wyścig, to kolejna, ważna umiejętność w życiu dziecka, która nie powinna być wprowadzona zbyt wcześnie! Dlaczego? Ponieważ kiedy dziecko jest niegotowe może się to przyczynić do wzmożonego napięcia mięśni dna miednicy, co nie brzmi groźnie, ale wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Ponieważ łączy się z zaparciami nawykowymi, częstym parciem na mocz, a nawet nietrzymaniem moczu, czy rzadziej kału. Najgorsze jednak są koszty psychiczne, ponieważ problemy związane z wydalaniem są po prostu wstydliwe.


A Ty jaki masz stosunek do odpieluchowania? Chcesz zacząć wcześniej, czy czekasz na sygnały gotowości?