Naturalna Higiena Niemowląt

Kiedy zaczęłam pisać o odpieluchowaniu kilka z Was zapytało mnie czy słyszałam o NHN, pierwszy raz zetknęłam się z nią gdy koleżanka przysłała mi krótki dokument o tej metodzie. Byłam zszokowana! Grupa mam spotykała się ze sobą i w pewnym momencie jedna z nich na moje oko z noworodkiem, (czyli maluchem który nie skończył nawet miesiąca!)kiedy ten zaczął się prężyć, rozpięła body, podłożyła mu pod pupę kubeczek, a maleństwo zrobiło tam siku. Oniemiałam!

Nowa moda?

Idea wysadzania, czy raczej ‘wywieszania’ dzieci za potrzebą od pierwszych dni lub tygodni ich życia w wielu kulturach jest oczywistością. Tak dzieje się w ludach plemiennych, przecież  niemowlęta afrykańskie nie noszą pampersów. Kiedy minie pierwszy szok kulturowy i zniesmaczenie, zaczynasz się nad tym zastanawiać, bo bardzo wpisuje się to w ideę rodzicielstwa bliskości. Nie da się ukryć, że naturalna higiena niemowląt powinna odbywać się od pierwszych dnia, gdyż opiera się głównie na obserwacji dziecka przez rodzica, a im wcześniej zaczynasz się przypatrywać, tym większej pewności nabierasz.

Jak to ugryźć

Cała metoda opiera się na wnikliwej obserwacji, odczytywaniu i interpretacji sygnałów o potrzebie wypróżnienia się danego dziecka. Jest to absorbujące zajęcie, ponieważ przez pierwsze 3 miesiące układ pokarmowy dojrzewa i jego praca nieustannie się zmienia. Większość maluchów pokazuje gdy zbliża się kupka, trochę trudniej jest z sikaniem. Pewnie widziałaś malucha radośnie biegającego bez pieluchy, który zaaferowany zabawą nasikał i…nic sobie z tego nie robiąc pobiegł dalej. To nie jest złośliwość ze strony dziecka, maluch niegotowy na odpieluchowanie nic sobie nie robi ze strużek biegnocych po nóżkach, bo ważniejsza jest zabawa. Poza tym przez ukończeniem 1 roku życia dziecko potrafi sikać w niewielkich ilościach nawet co 15 minut-dlatego z odpieluchowaniem warto wstrzymać się do momentu, kiedy zwieracz wewnętrzny cewki moczowej zaczyna spełniać swoją funkcję.

Pracochłonny proces

O naturalnej higienie niemowląt czytałam jedynie na forach internetowych, nie znam osobiście nikogo kto zdecydował się na tą metodę, ponieważ jest pracochłonna. Jednak na świecie znajduje coraz więcej zapaleńców, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie następuje powrót do rodzicielstwa bliskości. Szczególnie w okresach jesienno-zimowych gdy warstw ubrań przybywa. Teoria brzmi, że maluchy powinny być bez pieluchy i pewnie tak się dzieje w krajach gdzie zimne miesiące nie istnieją. Polskie mamy najczęściej decydują się na metodę NHN łączoną z pieluchami wielorazowymi.

Minusy NHN

To na pewno niezrozumienie społeczne, temat w Polsce jest nowy, a więc łączy się z brakiem wsparcia. Jest czasochłonny ponieważ pochłania na początku całą uwagę rodzica, jako człowiek niecierpliwy pewnie długo bym nie wytrzymała. Łączy się się z częstą wysadzaniem malca na nocnik, a także zmianą stroju dziecka, jednak jeśli metoda jest stosowana jako jeden z aspektów poznania malucha, zbliżenia się do niego, nauczenia się wysyłanych sygnałów. To nie ma tutaj żadnych medycznych przeciwskazań jeśli dziecko jest zdrowe, a Ty masz cierpliwość.  NHN nie przeskoczy jednak fizjologii układu moczowego, czy nerwowego, a sprzężenie tych dwóch systemów łączy się z ostatecznym pozbyciem się pieluchy, co następuje około 18-24 miesiąca życia. Niektóre dzieci są otwarte i wrażliwe w tym punkcie, niezależnie czy stosuje się NHN, czy nie.

Zalety Naturalnej Higieny Niemowląt

Poznajesz swoje dziecko, uczysz się odbierać jego sygnały, a to nieocenione aspekty relacji. Niezaprzeczalnym plusem NHN jest to, że nie ma etapu odpieluchowania, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Dziecku od początku wie gdzie należy załatwiać swoje potrzeby. Gdy jest małe sygnalizuje potrzebę niewerbalnie, niejako jest ona zaspokojana pośrednio, przez opiekuna, wraz z rozwojem uczy się komunikacji oraz samodzielności. Rodzice uczą się rozwoju fizjologicznego dziecka- normowania się wypróżnień, fazy częstego posikiwania, późniejszej świadomości wydalania. Maluch nie jest też skonsternowany, że najpierw pieluszka była w porządku, a około 2 roku życia zachodzi nagła rewolucja, bo przecież zna już toaletę, pozbycie się pieluszki (jeśli jest wykorzystywana) niejako zachodzi samo.

Czy NHN to odpowiedź na rosnący wiek odpieluchowania?

Od lat rośnie średnia wieku w jakim rozpoczyna się odpieluchowanie. W latach 40-tych średnia przypadała na 18 miesięcy, a obecnie jest to średnio 21-36 miesięcy. Być może odpowiedzią na to jest naturalna higiena niemowląt. To metoda jeszcze nieznana w Polsce, ale podobnie jak pieluszki wielorazowe, być może podbije z czasem serca rodziców, co sądzisz o tej metodzie?

Bibliografia:

Kinga Cherek Odpieluchowanie bez przemocy

Toilet Training American family Physician

Readiness signs used to define the proper moment to start toilet training: a review of the literature.

Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z dzieckiem moczącym się w nocy