Klimatyzacja a zdrowie, temat pojawia się coraz częściej w naszych głowach, w końcu pomieszczenia z chłodnym nawiewem są już praktycznie wszędzie. W pracy, centrach handlowych, większość z nas ma również klimatyzację w samochodzie. Kiedy zaczęłam pracę zauważyłam, że przeziębienia zdarzają się w ściśle określonym czasie. Od września do połowy maja pacjenci przychodzą z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jednak im dłużej staż pracy lekarza, to zaczęło się zmieniać i również w okresie wakacji coraz częściej pojawiali się pacjenci z infekcjami dróg oddechowych. Pytani o objawy i okoliczności zachorowania, wszystkich łączyło jedno: klima! Zatem czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Klimatyzacja a zdrowie dzieci

Wiele młodych mam w gabinecie pyta? Jak żyć w takie upały, skoro klimatyzacja może wywoływać objawy infekcji to może lepiej wiatrak? Te dwa urządzenia, mogą być stosowane zamiennie, ale działają inaczej. Wentylator daje wrażenie ochłodzenia powietrza, klimatyzator naprawdę obniża i utrzymuje temperaturę. Jednak dla osób wrażliwych na zimne podmuchy, już samo działanie wentylatora może być zbyt intensywne i prowadzić do infekcji dróg oddechowych. Wiatrak jest łatwiejszy w utrzymaniu, eksploatacji i ma niższą cenę.

Klimatyzacja czy wiatrak?

Jeśli nie używamy obu tych urządzeń prawidłowo, jeśli powiew wiatraka i klimatyzacji jest bezpośrednio na górne partie ciała, może się to skończyć infekcją. Szczególnie, gdy nasze ciało jest spocone, albo bardzo rozgrzane, czyli gdy różnica temperatury otoczenia jest duża. Wiatrak może być równie niebezpieczny ponieważ funkcjonuje na zasadzie tworzenia przeciągu. Mówiąc krótko tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepsze, wszystko zależy od potrzeb oraz użytkowania.

Klimatyzacja a zdrowie

Klimatyzacja wentyluje pomieszczenie,wymieniając powietrze, by utrzymywać temperaturę na stałym poziomie, niezależnie od jej stanu za oknem. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w systemy wentylacyjne, włączające się na koniec cyklu pracy, by zapobiegać zagrzybieniu.  Często zawiera specjalne filtry powietrza usuwające z niego kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych czy pyłki.

Negatywne skutki klimatyzacji

Klimatyzacja sama w sobie jest bezpieczna dla zdrowia, wszystko zależy od prawidłowego korzystania z niej oraz konserwacji. Nie wystarczy zainstalować jej domu czy budynku, odpalić w samochodzie, lecz także o nią odpowiednio dbać.

Klimatyzacja, a zatoki

Tylko jeśli korzystamy nieprawidłowo z klimatyzacji powietrze jest suche o niskiej wilgotności. Wysusza skórę, śluzówkę dróg oddechowych, czy spojówki. Jeśli zatem przebywasz często w klimatyzowanych pomieszczeniach i skarżyszczanin się na swędzące oczy, ból gardła, chrypka częste przeziębienia to przyczyna może być właśnie klimatyzacja.

Klimatyzacja, a alergia

Nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji może być szczególnie uciążliwe dla alergików i astmatyków. Nie tylko ze względu na zbyt mała wilgotność, ale też rozwijające się drobnoustroje znajdujące się w nieoczyszczanym regularnie filtrze. Zła konserwacja sprzyja wilgotnemu mikro środowisku, które jest idealne dla rozwoju grzybów. 

Klimatyzacja, a zapalenie spojówek 

Bolą Cię oczy, gdy długo pracujesz przy komputerze? Nasila się to w sezonie częstego korzystania z klimatyzacji? Suche powietrze bardzo wysusza spojówki, może prowadzić do zespołu suchego oka.

Klimatyzacja a zapalenie płuc

Miałam kiedyś pacjentkę, która przyjęła już dwa różne antybiotyk i nadal uskarżała się na kaszel. W takiej sytuacji lekarz ma już tylko jeden wybór, by znaleźć przyczynę choroby-posiew plwociny. Okazuje się, że często spotykaną bakterią w urządzeniach klimatyzacyjnych jest Legionella pneumophila wywołująca legionellozę, Choroba przypomina grypę (bóle głowy i mięśni, gorączka, a później suchy kaszel). Diagnostyka jest trudna i wymaga bardziej zaawansowanych technik laboratoryjnych, stąd konserwacja urządzenia tak ważna.

Co robić by się nie przeziębiać

Dostałam pytanie: pani doktor co robić? Ja w pracy nie mogę zrezygnować z klimatyzacji, w samochodzie czy domu wyłączę, ale w pracy się nie da! Siedzę 8 godzin dziennie praktycznie pod nawiewem!

Jeśli nie masz wpływu na ustawienie temperatury, czy nawiewu musisz walczyć z sytuacją zastaną. Po pierwsze warto się przesiąść spod bezpośredniego nadmuchu. Przy długotrwałej ekspozycji warto korzystać z wszystkiego co nawilża skórę i śluzówkę. Pij często wodę- również podczas przełykania produkujesz więcej śliny. Jeżeli narzekasz na suchość spojówek zakraplaj sól fizjologiczną lub sztuczne łzy.


Czy chciałabyś się dowiedzieć jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji by się nie przeziębiać?