Kiedy jest ciepło na dworze, pojawia coraz większe ryzyko ukąszenia owadów. Najgorzej znoszą to osoby uczulone i ze zwiększoną reakcją zapalną na ukąszenia owadów. Każda mama powinna to wiedzieć, a szczególnie mamy małych dzieci. Jeśli uznasz, że ktoś bliski lub znajomy powinien to znać, to koniecznie udostępnij, przekaż dalej.

Jak chronić się przed ukąszeniem owadów?

1. Warto nauczyć dzieci odpowiedniego zachowania w obliczu zagrożenia takiego jak osa czy szerszenie. Zasadą jest, aby pozostać nie ruchomo, chociaż odruchem jest gwałtowny ruch rękami lub ucieczka. Oczywiście należy trzymać się z daleka od miejsc, gdzie te niebezpieczne owady mają gniazda, minimalizując ryzyko ukąszenia owadów. Najlepszym zachowanie się jest spokojne wycofanie się z dala od insekta.

2. Repelenty (są zalecane dla dzieci powyżej 3 roku życia) to jeden z głównych środków ochrony przed ukąszeniem owadów. Warto sprawdzić na opakowaniu skład i czy są dopuszczone do użycia

3. Stonowane kolory odzieży, ubrania wielobarwne, a szczególnie z motywami florystycznymi mogą przyciągać uwagę owadów. Lepiej sprawdzają się ubrania jednolite kolorystycznie.

4. Olejki eteryczne –  organiczne, nie powodują reakcji alergicznych. Są bezpieczne w stosowaniu u noworodków i niemowląt. Najczęściej polecane są olejki takie jak cynamonowy , waniliowy, z drzewa sandałowego. Można też wykorzystać bazylię jako środek odstraszający owady.

5. Unikanie soków i słodkich napojów – z oczywistych względów są one bardzo kuszące dla owadów, dlatego pamiętajmy, żeby podawać dzieciom picie w zamkniętych pojemniczkach, bidonach. Co więcej podczas grillowania , imprez na dworze, czy biwakowania zwróćmy szczególną uwagę, czy nic się nie topi w kubeczku czy szklance. Dotyczy to, również dorosłych. Nie raz zdarzają się ukąszenia owadów w gardło, czy przełyk np. przez osę. Niestety może się to skończyć tragicznie, szczególnie, jeśli osoba jest uczulona.

6. Wycierajmy rozlane płyny, lody, soczki itd, żeby nie przyciągać „nie pożądanych gości”.

Co można zastosować na skórę po ukąszeniu?

Pierwszą ważną rzeczą jest, aby skórę miejscowo znieczulić i wyciszyć stan zapalny. Przynosi to oczywiście przede wszystkim ulgę, ale ma ponad to zapobiegać ewentualnemu drapaniu się z powodu swędzenia. Polecane są najczęściej 3 preparaty: maść ze sterydem w niewielkim stężeniu, żel z lekiem antyhistaminowym oraz maść o działaniu chłodzącym. Do tego nie kiedy podaje się leki doustne po konsultacji lekarskiej.

Z domowych sposobów miejscowo polecana jest cytryna (plasterek), papka z mięty (działanie chłodzące), z bazylii, z pietruszki, miejscowo okład z cebuli, surowy ziemniak. Wszystkie wymienione metody mają głównie działanie przeciwświądowe.

Czy potrafisz rozpoznać różne ukąszenia owadów?

Owady można podzielić dla uproszczenia na dwie grupy. Są to tzw. „krwiopijcy” oraz owady, które atakują ludzi jeśli czują się w jakiś sposób zagrożone. Krwiopijcami są komary, gzy, pluskwy, pchły i meszki. Druga grupa to osy, pszczoły, szerszenie, mrówki, rzadko pająki. Poniższa grafika pokazuje, czym poszczególne reakcje zapalne się różnią w zależności od owada. Im więcej czasu mija od ukąszenia owada tym trudniej będzie określić gatunek owada odpowiedzialnego za dolegliwości. Wyjątkiem są zakażenia boreliozą wywołane przez kleszcze. Wówczas obraz kliniczny zmiany skórnej nie pozostawi wątpliwości. Szeroko opisałam temat kleszczy w tym wpisie.

rozpoznawanie ukąszenia owadów, komar, kleszcz, pchła, osa, pszczoła

Kiedy zgłosić się do lekarza w przypadku ukąszenia owadów?

Ukąszenia owadów mogą być trudne do zróżnicowania z innymi chorobami, jeśli np. nie pamiętamy dokładnie momentu ugryzienia. Wszelkie wątpliwości warto wyjaśnić na miejscu. Jeżeli obrzmienie wokół miejsca ukąszenia owada, jest dość duże (powiększa się) i w niebezpiecznym umiejscowieniu może być konieczne podanie doustnych leków przeciwalergicznych, sterydu domięśniowo oraz adrenaliny.

Wszelkie poważne stany nagłe związane z nadmierną reakcją organizmu na jad owada wiążące się dusznością, utratą przytomności, zaburzeniami rytmu serca, zaburzeniami widzenia wymagają pilnej interwencji zespołu ratunkowego. WEZWIJ POGOTOWIE 112.

Szczególnej opieki lekarskiej wymagają małe dzieci (u dzieci poniżej 3 roku życia w szczególności), dlatego nie bójmy się zgłosić do przychodni po poradę lekarską.

Najbardziej niebezpieczne są ukąszenia owadów w obrębie głowy i szyi, w okolicy wargi, gardła, oka itp.

Testy alergiczne na jad owadów błonkoskrzydłych

W jakim wieku zrobić testy alergiczne? Przyjmuje się, że do 3 roku życia testy są niemiarodajne. Wyniki są nie jednoznaczne. Im starsze dziecko tym wynik jest bardziej wiarygodny.

testy alergiczne

Czy wapno działa na uczulenie?

Odpowiedź brzmi – NIE. Jest to mit, który został obalony w latach 90. Przez niemieckich i polskich naukowców. Osoby poddane badaniu, przyjmowały wapno w związku alergią. Nie zaobserwowano żadnej poprawy u tych pacjentów. Co więcej, wykazano osłabione działanie innych skuteczniejszych leków stosowanych w leczeniu uczuleń w połączeniu z przyjmowanym wapnem. (źródło).

Czy warto mieć tzw. Pen z adrenaliną?

Obecnie nie jest zalecane posiadanie/stosowanie adrenaliny przez osoby z poza personelu medycznego i osób specjalnie przeszkolonych. Wynika to z tego, że podanie leku w niewłaściwym momencie może spowodować zatrzymanie akcji serca. Tylko wąska grupa pacjentów faktycznie ma wskazania do posiadania takiego Pena przy sobie. Zastosowanie takiego leku bez konieczności niesie za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo.

W skrajnych przypadkach przebiegających z obrzmieniem w obrębie szyi i dróg oddechowych i gardła wykonuje się konikotomię.

Zapraszam do zadawania pytań w komentarzach. Zapraszam na matecznik w każdy wtorek na Instagramie i na facebook.

Możesz odsłuchać tego live tutaj: https://www.facebook.com/mamalekarz/videos/316766009478679/

lub tutaj