Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?

Kiedy ciąża zbliża się ku końcowi, każda z nas zaczyna myśleć o porodzie. Podejścia i stanowiska są różne, ale jakkolwiek rozwiązanie miałoby się nie skończyć, należy cesarskie cięcie wziąć pod rozwagę. Dlaczego? Ponieważ nawet idący początkowo gładko poród siłami natury może się nim skończyć. Podejście do cięcia jest skrajne o czym pisałam wcześniej, jedno jest pewne,to duża operacja, z którą mogą wiązać się komplikacje i pozostanie po niej blizna. Zdaje się to oczywiste, co wcale nie oznacza, że wiadomo jak o siebie i taką bliznę dbać, by przywoływała jedynie miłe wspomnienia, pierwszego spotkania z małym człowiekiem.

Jak to wyglądało dawniej?

Wcześniej cesarskie cięcie było wykonywane wzdłuż kresy białej, taką bliznę trudno było zamaskować. Teraz nacięcie wykonuje się nad spojeniem łonowym, nie powinno mieć dłużej niż 15 cm długości i 2–3 mm szerokości. Idealnie chowa się pod bielizną, a po zrzuceniu nadbagażowych kilogramów spokojnie schowa się nawet pod bikini. Zanim skóra po cięciu zagoi się, wytworzy się blizna, minie kilka tygodni. To czas, w którym szczególnie powinnaś dbać o bliznę, by gojenie przebiegało gładko.


Higiena rany po cięciu cesarskim

Po operacji lekarz zszywa naciętą macicę, powięź poprzeczną brzucha, tkankę podskórną, a zwieńczeniem są pozostające na skórze szwy niewchłanialne (czyli nierozpuszczalne).Zdejmuje się je w 8 dobie po operacji, natomiast szwy wewnętrzne samodzielnie powinny rozpuścić się po około 3 miesiącach. Przez pierwszą dobę miejsce cięcia osłania opatrunek, który pomaga zasklepić się ranie. Nie wolno go moczyć. Biorąc pierwszy prysznic, osłoń go ręcznikiem, kiedy pojawi się strup możesz już spokojnie myć skórę wokół.

Kolejne doby po cięciu

Po zdjęciu opatrunku musisz dbać by rana i jej okolice były czyste, inaczej grozi to zakażeniem. Miejsce cięcia myj wodą z mydłem, najlepiej zwykłym szarym, przynajmniej dwa-trzy razy dziennie. Po umyciu ranę osuszaj delikatnie jednorazowym ręcznikiem, w bawełnianych gromadzą się drobnoustrije z innych okolic ciała, które wycieramy po kąpieli. Potem przetrzyj jednorazowym wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym albo specjalnymi chusteczkami nim nasączonymi, są dostępne w aptece.

Co możesz zrobić, żeby rana dobrze się goiła?

  • Nie mocz opatrunku w pierwszych dniach, jeśli przypadkowo do tego dojdzie podczas brania prysznica, poproś pielęgniarkę o zmianę opatrunku
  • Myj ranę po zdjęciu szwów wodą z mydłem, a później przecieraj środkiem dezynfekującym lub spirytusem
  • Noś wygodne ubrania, które nie drażnią, ani nie uciskają blizny.
  • Wysokie bawełniane majtki, Przewiewne sukienki i spodnie z naturalnych materiałów
  • Nie dźwigaj przez trzy miesiące po zabiegu (nosidła, wózka) – szwy założone na mięśnie i powięź mogą drażnić inne tkanki i naczynia, przyczyniając się do stanów zapalnych czy krwiaków
  • Układaj dziecko tak, aby nie uciskało rany podczas karmienia, np. na ułożonej na kolanach poduszce.
  • Zgłoś się do fizjoterapeuty na terapię rany by obejrzał bliznę, zalecił ćwiczenia i UWAGA nauczył Cię jak kaszleć, wypróżniać się, kichać

Co pomoże szybciej wygoić ranę po cesarce?

Najważniejsze są pierwsze godziny i dni po operacji. To od nich w dużej mierze zależy tempo gojenia oraz stan przyszłej blizny. Zaleca się szybką pionizację po operacji. Już po 8 godzinach świeżo upieczona mama powinna podjąć próbę wstania i chodzenia. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy, a także zrostów.

Wietrzenie rany

Dopóki rana całkowicie się nie zagoi, noś bawełnianą bieliznę (a swoją drogą noś ją zawsze, każda koronkowa bielizna ma w sobie syntetyczne włókna, co nie wpływa dobrze na mikroflorę bakteryjną). Majtki nie mogą uciskać rany, najlepiej na tyle wysokie, by gumka przebiegała na wysokości talii.

Pamiętaj o higienie… rąk

Pomimo cięcia cesarskiego w drogach rodnych gromadzą się zakrzepła krew, śluz, złuszczające się endometrium, których pozbywasz się wraz z obkurczaniem macicy. Myj ręce po każdej wizycie w toalecie, warto pomyśleć o mydełku dezynfekującym do dłoni. W odchodach poporodowych mnożą się bakterie, które łatwo przenieść niechcący na bliznę i zakazić ranę.

Po zdjęciu szwów

W miejscu cięcia pojawi się intensywnie różowa kreska, która z czasem zacznie blednąć, zauważysz ją w pełni po zdjęciu szwów, to będzie czas intensywnej pracy dla Ciebie. Dwa, trzy razy dziennie możesz smarować bliznę preparatami na rany i skaleczenia, o których pisałam wcześniej (link do artykułu o skaleczeniach). Przez kilka tygodni po porodzie rana może swędzieć, w jej okolicach pojawi się tkliwość.

Czas na bliznę

Preparaty na blizny mogą sprawić, że będzie mniej widoczna, zblednie i spłaszczy się. Dodatkowo możesz masować miejsce blizny ruchami okrężnymi wokół blizny i poprzecznie wzdłuż cięcia, co może chronić przed nadmiernym, nieestetycznym odkładaniem się kolagenu.

Bio-Oil nie tylko na rozstępy

Jeśli w ciąży używałaś olejku Bio-Oil to mam dla Ciebie dobrą wiadomość, pomaga on również poprawić wygląd blizn, ale nigdy ich nie usunie. Należy go stosować dwa razy dziennie, przez minimum 3 miesiące. Za pomocą okrężnych ruchów wmasować olejek w miejscu blizny, aż do całkowitego wchłonięcia. Dodatkowo częste mycie rany i odkażanie skóry mogą wysuszać naskórek, skóra traci zbyt dużo wilgoci. Bio-Oil uzupełnia naturalną barierę lipidową skóry pomagając przywrócić jej funkcję ochronną, którą jest utrzymywanie hydratacji.

Wygląd blizny po cesarskim cięciu

Często na wygląd blizny wpływa nierównomierny koloryt skóry, zmiany związane ze zmianami hormonalnymi w trakcie i po ciąży oraz ekspozycją na słońce. Bio-Oil nie zawiera filtrów przeciwsłonecznych, a blizny lepiej nie opalać. Jeśli mimo stosowania preparatów na blizny wciąż jesteś nieusatysfakcjonowana, wsparciem dla pielęgnacji blizny mogą okazać się terapia skojarzona. Połączenie domowej pielęgnacji z zabiegami laserowymi. Światło laserowe powoduje szybszą regenerację komórek skóry i przyspieszenie gojenia się blizny. To także dobra metoda na ból po CC, który wielu kobietom dokucza.

Co może Cię zaskoczyć?

W miejscu rany nie będziesz miała czucia – to efekt przecięcia nerwów. Przez pewien czas możesz też odczuwać mrowienie czy drętwienie, to zupełnie normalne. Wiele kobiet nie ma czucia nie tylko skórnego, ale również podskórnego. W wyniku tego nawet nie wiedzą, że coś się komplikuje i boli, ponieważ mają przerwane unerwienie skóry. Również podczas karmienia możesz mieć wrażenie, że rana cię boli, szczególnie na początku. Hormony, wydzielające się gdy dziecko ssie, obkurczają macicę, co wywołuje uczucie bólu, jak przy menstruacji. Wszystko powinno minąć z czasem (po roku od CC nie powinnaś mierz takich dolegliwości), gdy ból będzie trudny do zniesienia nawet karmiąc możesz przyjmować leki przeciwbólowe. Co więcej POWINNAŚ je przyjmować-dawki ustalone wcześniej z lekarzem.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Zawsze niepokojący jest ropny wyciek lub gorączka- świadczą o tym, że doszło do zakażenia. Natychmiast zgłoś się wtedy do lekarza, który przepisze ci antybiotyk. Nawet jeśli karmisz część antybiotyków nadal jest możliwa do przyjęcia. Czasami potrzeba zaopiekować ranę specjalnym opatrunkiem z drenem, który odprowadza wydzielinę na zewnątrz. Jeśli tak się stanie, co dwa, trzy dni będziesz musiała zgłaszać się do położnej na zmianę opatrunku.

Aktywność fizyczna po cięciu cesarskim

Oprócz rany na skórze zagoić się musi także rana w macicy. Dlatego ważna jest też higiena aktywności fizycznej: kobieta po cesarskim cięciu powinna unikać wysiłku fizycznego, nie powinna podnosić przedmiotów ważących więcej niż jej dziecko i znajdujących się poniżej poziomu jej brzucha.

Dalekie konsekwencje cesarskiego cięcia

Często wspomina się o zakażeniu rany, problemach ze szwem, ale konsekwencją cięcia mogą być również bóle głowy, pleców, i skutki psychiczne, które są odroczone w czasie. Problemy mogą ujawniać się nawet kilka lat po operacji teoretycznie nie będąc związane z cesarką.

Najczęściej pojawiają się po dwóch latach od wykonania cesarskiego cięcia. Do pół roku po cesarce uznaje się, że ból i dyskomfort są czymś naturalnym, jeżeli jednak sytuacja się przedłuża, objawy nasilają, natychmiast zgłoś się do specjalisty zajmującego się terapią blizny.

Terapia blizny

Nawet niewielką, estetyczną bliznę warto pokazać specjaliście (często zajmują się tym fizjoterapeuci), aby ocenił jaka jest jej jakość i czy zaleca rehabilitację. Mniej więcej po 4–5 tygodniach od cięcia można rozpocząć terapię. Oswajanie się z blizną to jeden z początkowych celów, młoda mama dotyka bliznę. Robiąc to z różną głębokością i intensywnością, przesuwa w różnych kierunkach, aby uruchomić skórę pokrywającą bliznę. Następnie zalecane są ćwiczenia, uczy się kobiety jak się wypróżniać, kichać, kaszleć, karmić malca. Dzięki temu wydłuża się dystans i jakość chodzenia, podczas wykonywania ruchu rana przestaje ciągnąć, przywraca to prawidłową postawę, w efekcie zmniejsza się ból pleców.

Blizna od zewnątrz, a co w środku?

Mimo, że blizna na skórze to maleńki paseczek, są jeszcze blizny na macicy i powięzi, jeśli pojawiła się u Ciebie oponka, której nijak nie możesz zrzucić od cięcia cesarskiego, towarzyszą temu ból jak przy menstruacji, a od porodu minęło więcej niż 6 tygodni. Koniecznie skontroluj brzuch, nawet USG by wykluczyć stan zapalny blizny od środka. Ponieważ może wskazywać na uszkodzenie narządów i naczyń sąsiadujących, co w konsekwencji może dawać poważne konsekwencje, a nawet być przyczyną problemów z zajściem w ciążę, czy poronień w przyszłości.

Dla kogo terapia blizny

Długość terapii zależy od jakości blizny, jej wieku, pracuje się nie tylko ze świeżymi, ale też bliznami 3-4 letnimi. Na początku sprawdza się jakość blizny, biorąc pod uwagę czy jest miękka czy twarda, czy przesuwa się czy ogranicza inne rejony ciała. Wiele kobiet ma bliznę „wciągniętą”, co zmienia sylwetkę podczas chodu. Garbią się, co przyczynia się do powstawania bólu pleców. Zaabsorbowane dzieckiem, zupełnie nieświadomie, zmienia się ich cały wzorzec ruchu, w dalszych latach prowadząc do problemów z kręgosłupem. Zaburza się napięcie w osi kręgosłupa prowadząc do bólów głowy, ramion, szyi, barków lędźwi, nawet po wielu latach od cięcia. Terapie starszych blizn pozwala na przygotowanie do kolejnej ciąży czy porodu. Rehabilitacja z terapeutą odbywa się co tydzień lub dwa, przy czym wykonuje się codzienne zalecenia w domu.

Psychiczne aspekty cesarki

Połóg po cesarskim cięciu trwa dłużej niż po naturalnym porodzie i wymaga wyjątkowej dbałości o ranę pooperacyjną. Należy się jej przyglądać nie tylko z zewnątrz, ale też monitorować stan od środka, gdy dzieje się coś niepokojącego.

Macierzyństwo nie jest łatwe, szczególnie w pierwszym roku, jego trwania, kiedy oceniamy siebie na podstawie naszych dokonań, czyli często jest to poród i karmienie piersią. Wiele kobiety ma do siebie żal, że nie mogły urodzić naturalnie, bez względu czy cesarka była planowa, czy nagła.  Blizna często jest takim wspomnieniem, niektóre kobiety nie tylko nie dotykają miejsca rany, ale nawet na nie nie patrzą, bo przywołuje to bolesne wspomnienia. Jako lekarz, mam do kobiet rodzących cięciem ogromny szacunek. Leżąc w szpitalu na sali z innymi mamami, które były po cesarce, widziałam jak bardzo doświadczają ograniczenia ciała, a przecież burza hormonalna po porodzie szaleje. Mam szczególny stosunek do cięcia cesarskiego, bo sama tak przyszłam na świat i NIGDY, nigdy nie miałam do Mamy o to pretensji. WIĘCEJ mnie to ZUPEŁNIE nie obchodziło, jako dziecka, po prostu byłam wdzięczna, że przyszłam na świat i jestem kochana. Gdy ktoś mówi o wydobycinach, to ja w tym roku obchodzę dumnie ich 30 lecie!