„To kiedy następne?”Słyszałyście to zdanie? Cóż ja nie zdążyłam J między moimi chłopakami jest 1,5 roku różnicy, więc zbytnich dywagacji na temat powiększeni rodziny nie było. Decyzja podjęła się sama zanim dobrze sią na nią, a raczej NIM zastanowiłam. Natomiast wiem, że wiele z Was rozważa kolejne dziecko i dzisiaj o płodności po porodzie sobie porozmawiamy!

Kiedy miesiączka powinna wrócić?

Jakie czas jest „normalny” do powrotu cyklu, 6 miesięcy? 12? A może 24!? Często dostaje takie zaniepokojone pytania od Mam, karmiących piersią ponad rok. Otóż natura wymyśliła sobie, że podczas karmienia piersią na żądanie dziecka. Zarówno w dzień jak i w nocy, kiedy rozszerzając dietę stosujemy technikę: najpierw pierś, później posiłek i NIE ZAMIENIAMY mleczka pokarmem stałym (bo nie ma takiego obowiązku, chyba że chcemy dziecko po woli odstawiać) To miesiączka powinna wrócić do 2 roku życia dziecka. Jest to niesamowita mądrość naszego organizmu, bo właśnie okres tych 24 miesięcy dobrze regeneruje ciało Mamy na przyjęcie kolejnego dziecka.

Metoda LAM

Istnieje jednak  metoda LAM Lactational Amenorrhea Method, czyli– metoda laktacyjnego braku miesiączki. Opiera się na naturalnej, czasowej poporodowej niepłodności, która występuje, gdy kobieta nie miesiączkuje i karmi WYŁĄCZNIE piersią.(i tutaj UWAGA dla kobiet, które miały dzieci dokarmiane MM po porodzie, a nawet karmione butelką WASZYM ODCIĄGNIĘTYM POKARMEM u Was metoda LAM może być NIESKUTECZNA!) W celu skutecznego zapobiegania ciąży w razie powrotu miesiączek, zmniejszenia częstości lub długości trwania karmienia piersią, po wprowadzeniu karmienia butelką, a także po upływie 6 miesięcy od porodu, należy zastosować inną metodę antykoncepcji.

Niepłodność podczas karmienia piersią

Metoda LAM można stosować do 6 miesiąca życia dziecka, aby była skuteczna WSZYSTKIE poniższe kryteria muszą być spełnione:

  • karmienie piersią musi być JEDYNYM źródłem pożywienia. Podawanie własnego, odciągniętego pokarmu obniża skuteczność LAM, tak samo jak dokarmianie pokarmem sztucznym, dopajanie wodą/herbatkami, czy podawanie stałych pokarmów.
  • Również podawanie smoczka, czy nawykowe ssanie palców może obniżyć skuteczność metody LAM
  • Dziecko musi być często karmione piersią na żądanie, im częściej, tym lepiej. Nie rzadziej, niż co 4 godziny w ciągu dnia i nie rzadziej, niż co 6 godzin w nocy.
  • Najlepiej, gdy matka i dziecko śpią razem, ponieważ bliskość niemowlęcia wzmaga produkcję prolaktyny
  • Wiek dziecka nie może przekraczać 6 miesięcy.
  • Matka nie miała krwawienia z pochwy po upływie 56 dni od porodu (określając płodność, można zignorować krwawienie w pierwszych 56 dniach po porodzie, czyli tzw. połóg).

Czy powrót miesiączki oznacza płodność?

I tutaj muszę przestrzec Was wszystkie! Miesiące po porodzie to bardzo szczególny czas, gdzie dosłownie jesteśmy zalewane koktajlem hormonalnym. Często zanim wróci miesiączka występuje najpierw owulacja. Czyli jesteśmy płodne, nim wystąpi krwawienie, dlatego często kolejna ciąża niedługo po porodzie jest takim zaskoczeniem. Po prostu nasze ciało się zmienia, wysyła inne sygnały, ja obserwuje swój cykl i jest OGROMNA różnica między tym jak wszystko wyglądało przed porodami. Musiałam się nauczyć swojego ciała na nowo, za każdym razem.

Powrót płodności

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że w okresie 10 tygodni od porodu u matek karmiących powróci owulacja Zwykle jednak to właśnie jajeczkowanie poprzedza wystąpienie miesiączki, jednak powrót płodności u różnych osób wygląda bardzo różnie. Im bardziej kobieta karmi na żądanie dziecka, jest z nim blisko-nie wraca do pracy, nosi w chuście, nie rozstaje się na dłużej niż 2 godziny, tym później (przeciętnie) zacznie ona miesiączkować. Tak naprawdę SAMA metoda LAM jest warta do polecenia dla osób, które planują mieć dzieci z niewielką różnicą wieku, wtedy stosowanie WYŁĄCZNIE LAM jest wskazane, ponieważ  NIE JEST to metoda antykoncepcji.

A kiedy CHCEMY zajść w ciążę karmiąc?

Karmisz, miesiączka nie wraca, a Ty chciałabyś mieć kolejne maleństwo, co robić? Należy odwrócić wszystkie zasady metody LAM, a więc szansa na powrót cyklu wzrasta gdy mleko przestaje być jedynym źródłem pożywienia. Czyli podczas rozszerzania diety dziecka, pamiętaj by zawsze najpierw podawać dziecku pierś, a później proponować pokarm stały, bo przy okazji możesz nieświadomie odstawić malucha. Zejście z ilości karmień sprawia, że poziom prolaktyny obniża się i miesiączka może powrócić. Wystarczy pominąć jedno, dwa karmienia, albo wydłużyć przerwę między nimi powyżej 4h, do podtrzymania laktacji ważne są karmienia nocne. Jeśli nie chcecie ograniczyć znacznie ilości mleka, można podawać je odciągnięte w butelce, laktorol nie pobudza produkcji mleka tak silnie jak dziecko, więc hormony wracają po woli do stan sprzed ciązy.

Skąd ten niepokój?

Często wiele kobiet przeczołganych trudami połogowymi i początkiem macierzyństwa NIE CHCE absolutnie zachodzić w kolejną ciążę i decyduje się na antykoncepcję hormonalną. Jeśli Ty również należysz do tej grupy, to wiedz, że jest to jedno z rozwiązań. Koniecznych do rozważenia, gdy nie karmisz piersią, karmiłaś krótko i wróciła Ci miesiączka. Aby jak najlepiej dobrać dla Ciebie metodę zgłoś się do swojego ginekologa, ponieważ każda z nas wymaga indywidualnej konsultacji z szerszym spojrzeniem na sytuację społeczno- zdrowotną.

A tak prywatnie…

Bardzo się cieszę, że zaszłam w ciążę tak szybko, bo pewnie samodzielnie bym się na to nie zdecydowała, chociaż pierwsze trzy miesiące to był chaos, teraz z każdym dniem jest lepiej. Jednak otwarcie przyznaje,że jest tak dzięki mężowi, który bardzo chciał mieć drugie dziecko oraz wsparciu rodziny. Zachęcam też do obserwacji własnego cyklu, ja posługuję się metodą angielską, dzięki temu wiedziałam o LAM stosowałam dwukrotnie i polecam.