Inhalator to pierwsza pomoc w chorobach dróg oddechowych. Pomaga przy przeziębieniu, przy kaszlu zarówno podczas zapalenia oskrzeli jaki i alergii. Ratuje życie przy zapaleniu krtani. Pod warunkiem, że inhalacja jest wykonywana prawidłowo.

Dostajesz zalecenie od lekarza, proszę zrobić inhalacje- a Ty nie wiesz jaki inhalator wybrać. Nie mówiąc JAK w ogóle tego sprzętu używać!?

Inhalacje, czy warto?

Inhalacje to rewelacyjny sposób leczenia, ponieważ pozwala wstrzymać się z antybiotykiem. Jest to najskuteczniejsza droga podania leków rozkurczających, przeciwzapalnych i wykrztuśnych bez obciążania żołądka, czy innych skutków nieporządanych. Taka droga podania sprawia, że farmaceutyki działają szybko i skutecznie, bo trafiają dokładnie tam, gdzie należy. W gabinecie spotykam się jednak z wieloma błędami podczas inhalacji, oto 5 najpopularniejszych:

1. Mycie inhalatora

Po każdym użyciu elementy urządzenia trzeba dokładnie umyć i wysuszyć. Zazwyczaj wystarczy do tego woda i odrobina łagodnego detergentu. Zalecenia dotyczące eksploatacji należy sprawdzić w ulotce producenta. W inhalatorze nie mogą zostać resztki leku, ani krople wody po płukaniu. Umyty sprzęt można włączyć na chwilę, sprzężone powietrze dokładnie osuszy zakamarki. Wężyka nie należy myć, chyba że znajdują się tam kropelki, wtedy myjemy i dobrze osuszamy. Jeśli osadzą się ponownie należy wymieniż wężyk. Maseczkę najlepiej dezynfekować chusteczką ze spirytusem.

2. Inhalacja  pionie czy w poziomie?

Wielu rodziców jest zachwyconych, bo dziecko daje sobie robić inhalacje kiedy śpią. Mówię wtedy, ok, tylko czy robicie ją na leżąco? Ponieważ na skuteczność inhalacji wpływa pozycja. W poziomie uniemożliwiasz mgiełce zejście do oskrzeli, czy płuc. Drobinki osadzą się na podniebieniu i później zostaną połknięte. Wiadomo dzieci nie przepadają za unieruchomieniem, ale im bliżej pionu, tym lepiej. Dla niemowląt zalecana jest pozycja półleżąca (w oparciu o nasz brzuch), dla starszych dzieci siedząca.

3. Maseczka, a może ustnik

Pewnie używasz maseczki dołączonej do inhalatora? Muszę Cię zmartwić…nadaje się ona głównie do soli fizjologicznej, ponieważ ma dziury. Aby inhalacja lekiem miała sens, wytwarzana mgiełka nie powinna uciekać przez otwory (chyba, że lekarz zalecił dawkę uwzględniającą straty). Maseczka powinna ściśle przylegać do buzi dziecka, te dla najmłodszych obejmują usta i nos. Wiąże się to z zakupem dodatkowej maseczki ponieważ rzadko jest w zestawie. Źle dopasowana to nie tylko mniej leku trafiającego do płuc. To przede wszystkim ryzyko podrażnień oczu i zapalenia spojówek. Dla dzieci starszych, po trzecim roku życia, zaleca się stosowanie znacznie skuteczniejszego ustnika. Chociaż doświadczenie pokazuje, że im wcześniej dziecko używa ustnika, tym lepiej. Dzięki temu farmaceutyk dokładniej trafia do układu oddechowego

źródło: zdrowiewmodzie.pl

4. Płukanie jamy ustnej

ZAWSZE kiedy do inhalacji używasz czegoś więcej niż sól fizjologiczna, TRZEBA PRZEPŁUKAĆ JAMĘ USTNĄ! Najlepiej także umyć zęby oraz wytrzeć buzię po inhalacji lekami sterydowymi. Sterydy wziewne, oprócz niewątpliwych zalet dla układu oddechowego, mają działania niepożądane. Od chrypki przez podrażnienie gardła, po grzybicę jamy ustnej. Jeśli stosowane przewlekle nawet uszkodzenie szkliwa zębów prowadzące do próchnicy. Spłukanie resztek sterydów wziewnych ze śluzówek pomaga zapobiec tym skutkom.

5. Oklepywanie

Chyba jedna z najbardziej zaniedbanych przez rodziców procedur. Jak prawidłowo oklepać pisałam wcześniej. Zadaniem inhalacji z soli, lub leków rozrzedzających ma być pozbycie zalegającej wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania. Małe dziecko nie potrafi samodzielnie kaszleć produktywnie, tak samo z resztą jak dmuchać nos z wydzieliny. Samo wdychanie to za mało, aby maluch skutecznie oczyścił drogi oddechowe, trzeba mu pomóc. Układając dziecko na naszych kolanach brzuszkiem, tak by głowa znajdowała się niżej, a pupa wyżej. Oklepywanie wykonuje się dłonią ułożoną w „łódeczkę”, z dołu do góry pleców, omijając nerki i kręgosłup. Po oklepaniu spodziewajcie się porządnego ataku produktywnego kaszlu!

Czy lekarz zalecający Ci inhalację poinformował Cię o tym? Czy coś Cię zaskoczyło?

Kliknij na obrazek, aby dowiedzieć się więcej.