Karmienie piersią i powrót do pracy to było jedno z pierwszych wyzwań z jakim musiałam się zmierzyć w swoim życiu…zawodowym. Pamiętam kilka lat temu, gdy zaczynałam pracę lekarza. Przyszła do mnie pacjentka z prośbą o to, żebym wystawiła jej zaświadczenie o karmieniu piersią. By uzyskać przerwę w pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego, bo taka przerwa w pracy mamie karmiącej przysługuje! Kobieta przyszła sama, a ja świeżo po stażu po prostu zdębiałam. Jak miałam to określić skoro przyszła bez dziecka, a poza tym czy w ogóle mogę o karmieniu poświadczyć?

Czy lekarz może wystawić zaświadczenie o karmieniu piersią?

Jako lekarz mogę podczas badania matki sprawdzić jedynie obecność mleka w piersi. Co niekoniecznie świadczy o karmieniu. Ponieważ mleko może się w niej utrzymywać nawet do 6 miesięcy od odstawienia dziecka. Z resztą są stany chorobowe przebiegające z mlekotokiem np. przy hiperprolaktynemii. 

Jak udowodnić karmienie?

Nawet jeśli kobieta przyjdzie do mnie z dzieckiem i poproszę ją by zaczęła karmić w gabinecie to jaką mam pewność, że nie podjęła decyzji o odstawieniu.m? Wystarczy, ze w składanym o przerwę wniosku sama zaświadczysz o karmieniu piersią.

Jaki lekarz powinien świadczyć o karmieniu piersią?

Pojawia się też drugie pytanie jaki lekarz powinien takie zaświadczenie wystawić? Jakie mieć kompetencje? Czy powinien to być rodzinny, ginekolog, pediatra? A może lekarz medycyny pracy? A poza tym czy jest ono w ogóle potrzebne? 

Wystawiłam to zaświadczenie, ALE jedynie grzecznościowo. Ponieważ nie jest ono potrzebne, ale tez nie ma medycznego uzasadnienia Zaświadczenie lekarskie dotyczy stanu zdrowia osoby badanej, w przeciągu 24 od zbadania. Ponieważ w dłuższym czasie może on ulec zmianie.

Karmienie piersią i powrót do pracy masz prawo do przerwy

Wracając po urlopie macierzyńskim, do pracy  prawnie przysługuje Ci przerwa w pracy na karmienie piersią. Aby ją uzyskać należy napisać o to wniosek do pracodawcy. Przerwę możesz dowolnie wykorzystać w czasie po uprzednim ustaleniu z szefem.

Prawo pracy na temat karmienia piersią

Prawo pracy  jest jednoznaczne art. 187 KP (Przerwy na karmienie):

§ 1
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przez w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2
Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwana karmienie.

Kodeks pracy nie mówi o żadnym zaświadczeniu!

W kodeksie nie ma mowy o jakimś potwierdzaniu karmienia piersią i szczerze mówiąc nie wiem skąd taka praktyka się wzięła? Wystarczy sam wniosek i rozmowa z pracodawcą. Wiele kobiet wykorzystuje przerwę by po prostu wcześniej wyjść z pracy, albo później do niej przychodzić. Prawnie takie zaświadczenie jest po prostu niepotrzebne.

Jak długo karmić piersią?

Z resztą pojawia się pytanie czy jeśli złoży się ten wniosek o przerwę to jak długo ma ważność i czy trzeba go aktualizować? Z resztą wychodzi również temat długiego karmienia. Skoro 2 latek na piersi wciąż budzi powszechna kontrowersje, to jak wytłumaczyć pracodawcy że postawiłaś na samoodstawienie. Dlatego wróćmy do kodeksu pracy- nie ma tam ograniczeń czasowych. Zarówno w wieku dziecka jak i długości karmienia. 


Na szczęście z upływem czasu coraz mniej kobiet zgłasza się z taką prośbą. Ponieważ zarówno pracodawcy jak i pracownicy już wiedzą, że zaświadczenie nie ma sensu. A Ty korzystałaś z przerwy przysługującej w związku z karmieniem?