Karmienie piersią i powrót do pracy to było jedno z pierwszych wyzwań z jakim musiałam się zmierzyć w swoim życiu…zawodowym. Pamiętam kilka lat temu, gdy zaczynałam pracę lekarza. Przyszła do mnie pacjentka z prośbą o to, żebym wystawiła jej zaświadczenie o karmieniu piersią. By uzyskać przerwę w pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego, bo taka przerwa w pracy mamie karmiącej przysługuje! Kobieta przyszła sama, a ja świeżo po stażu po prostu zdębiałam. Jak miałam to określić skoro przyszła bez dziecka, a poza tym czy w ogóle mogę o karmieniu poświadczyć?
Czy lekarz może wystawić zaświadczenie o karmieniu piersią?
Jako lekarz mogę podczas badania matki sprawdzić jedynie obecność mleka w piersi. Co niekoniecznie świadczy o karmieniu. Ponieważ mleko może się w niej utrzymywać nawet do 6 miesięcy od odstawienia dziecka. Z resztą są stany chorobowe przebiegające z mlekotokiem np. przy hiperprolaktynemii.
Jak udowodnić karmienie?
Nawet jeśli kobieta przyjdzie do mnie z dzieckiem i poproszę ją by zaczęła karmić w gabinecie to jaką mam pewność, że nie podjęła decyzji o odstawieniu.m? Wystarczy, ze w składanym o przerwę wniosku sama zaświadczysz o karmieniu piersią.
Jaki lekarz powinien świadczyć o karmieniu piersią?
Pojawia się też drugie pytanie jaki lekarz powinien takie zaświadczenie wystawić? Jakie mieć kompetencje? Czy powinien to być rodzinny, ginekolog, pediatra? A może lekarz medycyny pracy? A poza tym czy jest ono w ogóle potrzebne?
Wystawiłam to zaświadczenie, ALE jedynie grzecznościowo. Ponieważ nie jest ono potrzebne, ale tez nie ma medycznego uzasadnienia Zaświadczenie lekarskie dotyczy stanu zdrowia osoby badanej, w przeciągu 24 od zbadania. Ponieważ w dłuższym czasie może on ulec zmianie.
Karmienie piersią i powrót do pracy masz prawo do przerwy
Wracając po urlopie macierzyńskim, do pracy prawnie przysługuje Ci przerwa w pracy na karmienie piersią. Aby ją uzyskać należy napisać o to wniosek do pracodawcy. Przerwę możesz dowolnie wykorzystać w czasie po uprzednim ustaleniu z szefem.
Prawo pracy na temat karmienia piersią
Prawo pracy jest jednoznaczne art. 187 KP (Przerwy na karmienie):
§ 1
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przez w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2
Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwana karmienie.
Kodeks pracy nie mówi o żadnym zaświadczeniu!
W kodeksie nie ma mowy o jakimś potwierdzaniu karmienia piersią i szczerze mówiąc nie wiem skąd taka praktyka się wzięła? Wystarczy sam wniosek i rozmowa z pracodawcą. Wiele kobiet wykorzystuje przerwę by po prostu wcześniej wyjść z pracy, albo później do niej przychodzić. Prawnie takie zaświadczenie jest po prostu niepotrzebne.
Jak długo karmić piersią?
Z resztą pojawia się pytanie czy jeśli złoży się ten wniosek o przerwę to jak długo ma ważność i czy trzeba go aktualizować? Z resztą wychodzi również temat długiego karmienia. Skoro 2 latek na piersi wciąż budzi powszechna kontrowersje, to jak wytłumaczyć pracodawcy że postawiłaś na samoodstawienie. Dlatego wróćmy do kodeksu pracy- nie ma tam ograniczeń czasowych. Zarówno w wieku dziecka jak i długości karmienia.
Na szczęście z upływem czasu coraz mniej kobiet zgłasza się z taką prośbą. Ponieważ zarówno pracodawcy jak i pracownicy już wiedzą, że zaświadczenie nie ma sensu. A Ty korzystałaś z przerwy przysługującej w związku z karmieniem?
U mnie w firmie kadrowa wymaga takiego zaswiadczenia od lekarza, po czym jak je przynioslam powiedziala zebym przedstawila je przelozonemu, juz nie wspominajac o tym, ze lekarz nie wiedzial jak powinno takie zaswiadczenie wygladac (lekarz spytal z usmoeszkiem na twarzy czy karmie 😊)
Czy w przypadku zawodu medycznego i pracy na cały etat 7h 35min rownież przysługuje przerwa na karmienie 2 razy po 30min? Macie jakieś doswiadczenia w tym temacie?
Kodeks mówi, że jeśli kobieta pracuje do 4 godzin dziennie to przerwa nie przysługuje, do 6 godzin dziennie jest jedna przerwa 30 min, a jeśli Mama pracuje do 8 godzin to są dwie przerwy po 30 minut i mogą być łączone w jedną pełną godzinę. Jeśli pracujesz dziennie powyżej 6 godzin to przysługują dwie przerwy 🙂 kodeks pracy mówi o każdej umowie, więc chyba wykonywany zawód nie ma znaczenia 😉
Chcąc korzystać z przerwy też musiałam przynieść zaświadczenie. Kadrowe tak naprawdę nie wiedziały jak do tego podejsc. Pewnie wyczytaly w necie, że trzeba zaświadczenie. Bez problemu wystawił mi je lekarz rodzinny, u którego byłam może 3 raz. Z przerwy korzystałam ponad rok czasu, pracując na zmiany. Teraz córka ma 2,5 roku i może powoli zakończymy ta drogę.
Oczywiście jako pracownik i mama karmiąca wiem, że to zaświadczenie jest totalnie bez sensu. Mój pracodawca, nawiasem mówiąc pracuje w budżetówce, wymaga zaświadczenia:
1. Od lekarza ginekologa, rodzinny nie wchodzi w grę 2. Wisienka na torcie – w którym lekarz określi do kiedy będę karmić. Nie komentując szerzej – wstyd i tyle.
Kodeks pracy, kodeksem pracy, ale np. u mnie w firmie nawet zaświadczenie nie pomoże. Musiałam się nieźle nakombinować, żeby móc nakarmić córkę.
Według prawa kobiecie po porodzie tez przysluguje zwolnienie dla męża do opieki nad żoną/ partnerką a w praktyce takie zwonienie dostaje tylko kobieta po cc