1. Nie kupuj ponad to, czego NAPRAWDĘ potrzebujesz.

Eksperci mówią, że dobrym pomysłem jest mieć pod ręką zapasów na dwa tygodnie do miesiąca jedzenia, ale myślę, że większość mam małych dzieci tak robi. Szczególnie jeśli mieszkacie z dala od rodziny. Przecież w końcu ktoś będzie musiał zjeść to wszystko…albo wyrzucić, ile ryżu, czy makaronu może zjeść jednak rodzina? Nie marnujmy żywności

2. Zachowaj dystansna odległość conajmniej jednego wózka

Nawet jeśli stoisz z koszykiem! O ile widziałam, że ludzie zachowują dystans co najmniej jednego metra w aptece, o tyle w sklepach nie jest to już takie oczywiste. Pamiętaj o tym również przechadzając się między alejkami sklepu, daj więc innym kupującym tyle miejsca, ile to możliwe.

3. Idź z listą zakupów

Nie zastanawiaj się zbytnio w sklepie co masz kupić, działaj strategicznie i bierz tylko to co naprawdę potrzebujesz. Staraj się być w sklepie jak najkrócej, będzie w tym pomocna lista. Dzięki niej nie będziesz musiał się wracać, bo zapomniałeś o ważnym produkcie. Im mniej czasu spędziesz w miejscu publicznym, tym lepiej.

4. Spójrz, nie dotykaj.

Nie zastanawiaj się nad ceną, nie czytaj składu-wybieraj znane produkty dobrej jakości. Teraz to nie czas i miejsce na zakupowe eksperymenty. Pamiętaj danego opakowania przed tobą mogły dotykac dziesiątki innych osób.  Im mniej rzeczy wszyscy dotykamy, tym lepiej.

5. czy zakładać maseczkę?

Jeśli masz objawy infekcji, to nie idź do sklepu, wyślij kogoś innego. Maseczka chirurgiczna nie jest idealną ochroną, zaleca się ją dla personelu mającego kontakt z chorymi, osób chorych i osób zajmujących się chorymi. Bardziej polecałabym ją kasjerkom w sklepie.

6. czy zakładać rękawiczki

Za to rękawiczki są bardzo dobrym pomysłem, nie jest to również idealna ochrona, jednak nie zostawiamy na produktach swoich zarazków. Po zakupach po prostu wyrzuć rekawiczki, w ten sposób nie będziesz zbierać drobnoustrojów ze swojego otoczenia i uchronisz swoją twarz przed ich dalszym transferem.

7.Płać kartą, nie gotówką

Pieniądze są pokaźnym źródłem drobnoustrojów (chociaż nasze telefony znacznie bardziej, więc pamiętaj o odkażaniu ich) w obecnym czasie zaleca się korzystanie z karty.

8.Bądź miły dla kasjera

Praca w sklepie, tym bardziej w obecnych warunkach nie należy do najprzyjemniejszych.  Wszyscy są zestresowani, przestraszeni, często wściekli z bezsilności. Warto być może zagadnąć, albo okazać empatię, bo nie tylko my lekarze, czy pracownicy medyczni na nią zasługujemy #zarażamwdzięcznością. Starajmy się uczynić ich pracę tak łatwą, jak to tylko możliwe.

9. Zabierz własne torby.

W niektórych sklepach zaczyna brakowac torebek jednorazowych, więc poza #zerowaste warto pamietać o higienie. Tych plastikowych torebek dotykają tysiące, nie zapominaj o swojej torbie z domu. Nie ma lepszej motywacji by obecnie przejśc na produkty wielokrotnego użytku.

10. Sprawdź, czy sąsiedzi czegoś nie potrzebują.

Moja sąsiadka ma dwójkę bardzo małych dzieci, naszym budynku mieszkają też starsze osoby. Może warto wziąć przykład z inicjatywy internetowej i rozwiesić kartkę z ofertą pomocy innym. Wydaje się niewiele, ale może wnieść naprawdę zmianę w życie innych. To niesamowite, jak potrafimy sobie pomagać jako społeczność.

Unikaj dużych marketów, korzystaj raczej z mniejszych sklepów osiedlowych, to zawsze mniejsze ryzyko, a jak wrócisz.. UMYJ RĘCE!Czy masz jeszcze jakiś pomysł by bezpiecznie wykonac zakupy? Podziel się w komentarzu