Koronawirus spacer, to dobry moment na opuszczanie mieszkania? Piękna pogoda, robi się coraz cieplej, a wszyscy zostaliśmy poddani kwarantannie, dzieci aż wyrywają się żeby wyjść. Jednak stanowisko co do spacerów jest podzielone. Kontrowersje powstały po opublikowaniu badania w magazynie „New England Journal of Medicine”. Okazuje się, że koronawirus CoV-2 może przetrwać w powietrzu w zakaźnej formie przez kilka godzin, a na różnych powierzchniach nawet kilka dni.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, ale też przez przedmioty

Badacze z (NIAID) Narodowego Amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych wraz z innymi współpracownikami stworzyli symulację Do przeprowadzenia której wykorzystali urządzenie rozpylające aerozol, zawierający wirusa COVID19 w postaci mikroskopijnych kropelek. Miały one imitować sposoby zakażanie się drogą kropelkową oraz poprzez przedmioty. Kiedy osoba zakażona transmituje wirusa podczas kaszlu, czy kichania. Następnie sprawdzano przedmioty znajdujące się w zasięgu pola rażenie, chcąc sprawdzić jak długo cząstki utrzymują się na różnych rodzajach powierzchniach mających przypominać pomieszczenia domowe i szpitalne. By sprawdzić jak długo wirus jest zakaźny.

Jak długo wirus COVID-19może przetrwać w powietrzu?

Badania wykazały, że wirus znajdujący się w aerozolu, zachowuje zdolność do zakażania co najmniej przez trzy godziny. Naukowcy analizowali również okres półtrwania wirusa w przestrzeni. Czyli czas, w ciągu którego połowa jego cząsteczek traci zdolność do wywołania infekcji. Na podstawie doniesień okres ten wynosi 66 minut, oznacz to, że w tego czasu połowa cząsteczek była zdolna do zakażenia, po kolejnych 66 minutach 25% cząstek, po następnych 66 odpowiednio 12,5% wirusa ciągle zachowa tą właściwość.

Jak się nie zarazić?

W badaniu przez opublikowanym w medRxiv z National Institutes of Health na Uniwersytecie Pirnceteon i Calirofnia. Również wykazano, że wirus SARS-CoV-2 może pozostawać żywotny w powietrzu. Natomiast na powierzchniach takich, jak stal nierdzewna czy plastik od dwóch do trzech dni! Analizy jednoznacznie udowadniają, że mycie rąk i unikanie kontaktu z zarażonymi osobami TO NAJSKUTECZNIEJSZE sposoby, by chronić się przed wirusem.

Czy kiedy zrobi się cieplej wirus zniknie?

Wiele osób liczy na to, że jeśli zrobi się cieplej, przyjdą temperatury powyżej 20 stopni wirus zniknie. Niestety badania pokazują coś innego. Symulacje odbyły się w zamkniętej komorze w temperaturze 21-23 stopni i wilgotności 65 proc. Miało to na celu być jak najbardziej zbliżone do warunków naturalnych i cząsteczki wirusa nadal się utrzymywały w powietrzu nawet do 3 godzin. Jedyne co na ten moment możemy zrobić to dalej pozostawać w domu i ograniczyć do minimum rozprzestrzenianie się wirusa.

Jak długo koronawirus SARS-CoV-2 utrzyma się na powierzchniach?

Oprócz utrzymywania się w powietrzu symulacja sprawdzałą cząsteczki swobodnie opadającego wirusa na różne powierzchnie. By zbadać jak zachowuje się na różnych fakturach. Na powierzchniach pokrytych stalą nierdzewną utrzymuje się 5 godz. i 38 min, a na plastiku – aż 6 godz. i 49 min. Jednak zdołano go wykyrć po trzech dniach. Na kartonie połowa cząstek wirusa zachowuje zakźność po 3,5 godz, pamiętaj by paczki odbierać w jednorazowych rękawiczkach (osoba składająća paczkę, albo kurier może być zakażony). W wypadku utrzymywania się wirusa na powierchniach uzyskano dużą rozbieżność i wyniki są niejednoznaczne. Najkrótszy czas półtrwania zbadano dla powierzchni miedzianych– wirus ulega dezaktywacji po 46 minutach.

Czy chodzić na spacer?

Powyższe dane mówią wiele, z racji akcji #zostańwdomu na spacery powinniśmy wychodzić w ostateczności i w miejsca wyludnione. Nagranie, które pokazał redaktor Filip Chajzer z Lasu Kabackiego i Powsina było dla mnie szokujące. Kilkuosobowe grupki grillujące jakby żadnej kwarantanny nie było. Z drugiej strony osoby starsze, które płaczą ze strachu przed tym by wejść do sklepu spożywczego z powodu dużej ilości klientów… To nasza odpowiedzialność jak dalej ta epidemia przebiegnie!

Jaki spacer jest bezpieczny

Do własnego ogródka, na balkon, na kilka-kilkanaście minut, najlepiej gdy sąsiedzi są w domu, nie wszyscy na raz. Do odludnionego lasu, łąki, polany, parki odpadają-tam najczęściej są albo już byli ludzie. Jeśli masz daleko do lasu nie idź tam na pieszo! Nie wiesz ile osób po drodze spotkasz, a to zawsze jest ryzyko kontaktu. Jako lekarz pracuje udzielam głównie teleporad, wzywam pacjentów tylko w razie najwyższej konieczności, proszę zostań dla mnie w domu. Zakupy rób online, albo zapoznaj się z bezpiecznymi 10 zasadami zakupów w sklepie osiedlowym.


Podsumowując: wychodź na spacer TYLKO w miejsca wyludnione i TYLKO gdy jest to niezbędnie potrzebne. Jeśli nie będziemy się wspólnie stosować do zaleceń by zostać w domu. Zostaną one zapewne wprowadzone odgórnie tak jak we Włoszech, czy Francji, czyli będziemy wychodzić z domu jedynie z pisemnym nakazem. Poza tym musimy wziąć odpowiedzialność zbiorową za osoby starsze i chore.

A Ty wychodzisz na spacery?