Pojawia się pytanie o koronawirus u dzieci, w Polsce ne ten moment mamy już 58 przypadków. Ponieważ mimo podjętych środków ostrożności liczba zachorowań prawdopodobnie wzrośnie. Szkoły i przedszkola pozamykane, podobnie jak kina, teatry oraz muzea, rząd planuje wprowadzenie stanu

Wynika to działań mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ponieważ dzieci ze względu na możliwość łagodnego przejścia infekcji mogą być bezobjawowymi nosicielkami, potencjalnie niebezpiecznymi dla osób chorych i starszych

Koronawirus u dzieci a ryzyko zachorowanie

W oparciu o dostępne przypadki wydaje się, że dzieci nie są bardziej narażone nazakażenie niż dorośli. Podczas gdy niektóre dzieci i niemowlęta chorowały na COVID-19, dorośli stanowią większość znanych dotychczas przypadków.

Jakie objawy powinny zwrócić moją uwagę?

Badanie opisane na łamach New England Journal of Medicine wykazało, że dzieci wydają się mniej podatne na zarażenie lub mogą wykazywać łagodniejsze objawy, niż dorośli (jeśli nie są dodatkowo obciążone inymi dolegliwościami, wpływającymi na stan zdorwia i odporności). Naukowcy twierdzą, że objawy mogą wyglądać podobnie do innych chorób układu oddechowego, takich jak grypa i przeziębienie. JEDNAK wśród dzieci zanotowano również co najmniej jeden przypadek, w którego przebiegu zaobserwowano:

  • katar, kaszel, gorączkę,
  • biegunkę
  • wymioty.

Koronawirus u dzieci czy zachorowanie różni się od tego u dorosłych?

Objawy koronawirusa u dzieci są podobne do zachorowań u dorosłych. Jednak dzieci z potwierdzonym COVID-19 ogólnie wykazywały łagodniejsze ich przebieg. U dzieci nie wiadomo jeszcze, czy mogą być bardziej narażone na ciężką chorobę, większość znanych przypadków dotyczyła dorosłych.

Jak chronić dziecko przed infekcją COVID-19?

Przede wszystkim #zostańwdomu naucz dziecko środków ostrożności obowiązujacych nas wsyzstkich

Naucz, że podczas kichania lub kaszlu, należy zakrywać usta lub nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą traktujemy jako broń biologiczną i od razu po użyciu wyrzucamy do zamkniętego kosza. Ręce musimy umyć (mydłem lub wodą) lub środkiem z min. 60 proc. alkoholem. Wytłumacz, że gdy kichamy i zakrywamy usta, czy nos dłonią możemy przenieść zarazki na przedmioty i osoby, których dotykamy. Myj ręce za pomocą mydła i ciepłej wody lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu min 60%

Spacery z dzieckiem?

Unikaj miejsc dużych skupisk ludzkich, na spacer wychodź w miejsca pustoszałe: pola, lasy.
Codziennie czyść i dezynfekuj powierzchnie dotykowe we wspólnych pomieszczeniach domowych takie jak: stoły, krzesła z twardym oparciem, klamki, włączniki światła, piloty, uchwyty, biurka, toalety, umywalki.
Jeśli to możliwe pierz rzeczy przy użyciu najcieplejszego ustawienia wody dla przedmiotów i całkowicie je osusz. W tym pluszowe zabawki, pierz zgodnie z instrukcjami producenta.
Stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania.

Czy dzieci powinny nosić maski?

Nie. Jeśli twoje dziecko jest zdrowe, nie ma potrzeby noszenia maski na twarz. Tylko osoby z objawami choroby lub zapewniające opiekę chorym powinny nosić maski.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust, pamiętaj o dezynfekowaniu swojego smartfona, dzieci często również mają do niego kontakt, a badani pokazują, że to własnie na telefonach przenosimy najwięcej zarazków. Przy spotkaniach z dziadkami wytłumacz, że nie dajemy sobie buziaków przez pewien czas.

Koronawirus i dzieci jak rozmawiać?

Przede wszystkim NIE UKRYWAJ sytuacji, dla dziecka wyczuwalny jest Twój niepokój, wytłumacz co się dzieje.

  • Dlaczego przez najbliższe dni nie pójdzie do szkoły czy przedszkola.
  • Ucz zasad higieny, które przydadzą się na dalsze lata
  • Postaraj się ograniczyć dzieciom dostęp do wiadomości, to nie są dla nich informacje. Oglądaj wiadomości kiedy najmłodsi są już w łóżkach.
  • Pozwól na zadawanie pytań,
  • Opracujcie plan działania i funkcjonowania w domu: jak będzie wyglądał dzień, ulubione zabawy
  • Znajdź przestrzeń na pojawiające się w maluchu emocje, powiedz czemu ograniczamy kontakt z dziadkami i wstrzymujemy się z dawaniem im buziaczków.

A Ty rozmawiasz z dzieckiem o koronawirusie?

Źródło:

https://www.nejm.org/coronavirus https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/children-faq.html https://www.health.harvard.edu/blog/how-to-talk-to-children-about-the-coronavirus-2020030719111