Sezon przeziębień w pełni, dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Katar nie oszczędza ciężarnych, czy mam karmiących piersią. Jak się leczyć kiedy nie mamy czasu na wizytę u lekarza, które leki są dopuszczalne? Jakie lekarstwa wybierać a jakich unikać? Czy trzeba rezygnować z karmienia?

leki przeciwzapalne i przeciwbólowe

Kwas acetylosalicylowy

(np. Polopiryna, Aspirin, Upsarin)czyli aspiryna, lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Działa przeciwzakrzepowo i ten efekt utrzymuje się nawet do trzech dni po zażyciu. Nie powinny brać jej dzieci poniżej 12 roku życia. W I i II trymestrze stosowana wyłącznie w razie wyższej konieczności(stosowanie przewlekłe), zakazana w III trymestrze.  W przypadku krótkotrwałego stosowania w niewielkich dawkach (<300mg/d) nie ma konieczności przerywania karmienia piersią.

Paracetamol

(np.Apap)Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. W odróżnieniu od aspiryny, prawie nie ma działania przeciwzapalnego i nie zaburza krzepliwość krwi. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez 3 do 5 godzin. Przenika przez łożysko, należy unikać jego stosowania, w razie konieczności przyjmować w dawce terapeutycznej do 3000 mg dziennie, czyli 6 tabl. po 500 mg. Bezpieczny w krótkotrwałym leczeniu również podczas karmienia piersią.

Ibuprofen

(np.Ibum, Metafen, Nurofen, Mig)Lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez 3 do 6 godzin. Uznawany za silniejszy lek niż paracetamol, nie zaleca się jego stosowania u noworodków. W I i II trymestrze stosowany wyłącznie w razie wyższej konieczności, zakazany w III trymestrze. Podczas karmienia piersią stosować krótkotrwale.

Pseudoefedryna

(np.Gripex)Usuwa senność,  wspomaga koncentrację i pobudza. W małej dawce Obkurcza naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, stosowana przy zapaleniu górnych dróg oddechowych- ułatwia oddychanie podczas kataru. W podstawowej formie działa około 3 – 4 godzin. Stosowana jedynie, gdy lekarz zdecyduje, że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie w przypadku doraźnego leczenia przeziębienia. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Fenylefryna

(np.Febrisan)Obkurcza śluzówkę nosa i generalnie ma podobne działanie do pseudoefedryny. Oprócz tego pobudza, nie powinno się jej łączyć z kawą. Stosowana jedynie, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Kwas askorbinowy

Badania dowodzą, że witamina C nie ma wpływu na długość i intensywność objawów przeziębienia, nadal jest składową leków na przeziębienie. Badania naukowe udowodniły skuteczność stosowania PRZED infekcją jedynie u osób pod silnym stresem psychofizycznym. Nie jest zakazany w ciąży, ale nie zaleca się stosowania dużych dawek

Kofeina

(np.Gripex, Coldrex, Apap extra)Potęguje działanie przeciwbólowe, ale przede wszystkim pobudza. Jedna filiżanka kawy jest jak najbardziej dopuszczalna w ciąży i zamiast suplementów, można wykorzystać ją do popicia paracetamolu. W okresie karmienia piersią stosować ostrożnie

Leki na kaszel, składniki syropów:

Ambroksol, bromheksyna

(Deflegmin, Flavamed,, Mucosolvan)Składnik większości syropów na kaszel zwiększa ilość wydzieliny i rozrzedza ją. Ostrożność należy zachować w I trymestrze, po 28 tygodniu ciąży nie stwierdza się żadnych działań niepożądanych, jeśli stosowany w dawce terapeutycznej. W okresie karmienia piersią stosować ostrożnie

Dekstrometorfan

(np.Gripex, Acodin)Tłumi suchy kaszel, który zostaje, jako wspomnienie po infekcji. W I i II trymestrze podawany w razie konieczności-silny kaszel może spowodować poronienie, albo poród przedwczesny. W III trymestrze zakazany może spowodować zaburzenia oddychania u noworodka i zespół odstawienny. Leki przeciwkaszlowe powinny być stosowane u ciężarnych WYŁĄCZNIE pod kontrolą lekarza. Nie wiadomo czy lek przenika do pokarmu kobiecego, z tego powodu niewskazany podczas laktacji.

Pastylki do ssania na gardło:

Benzokaina+cetylpirydyna

(np.Septolete)Benzokaina działa powierzchownie, miejscowo znieczulająco. Nie przebadano na grupie ciężarnych. Przenikanie do pokarmu kobiecego nieznane, należy zachować ostrożność podczas stosowania. Cetylpirydyna ma działanie odkażające, działa na bakterie, grzyby nieskuteczna wobec prątków i wirusów. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Salicylan choliny

Lek przeciwzapalny i przeciwbólowy działający powierzchownie, miejscowo (np Cholinex) Nie zaleca się stosować u kobiet w ciąży, zakazany w III trymestrze. Lek przenika do pokarmu kobiecego, nie stosować w okresie karmienia.

Benzoksonium+lidokaina

(np.Orofar)Benzoksonium działa przeciw-bakteryjnie, -wirusowo i-grzybiczo. Brak danych, co do ciężarnych i przenikania do pokarmu kobiecego. Lidokaina ma działanie miejscowo znieczulające i antyarytmiczne, nie jest zalecana podczas ciąży. Stosować ostrożnie podczas karmienia piersią.

Flurbiprofen

(np.Strepsils) Fluorowa pochodna ibuprofenu, działa miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Nie należy stosować w I i II trymestrze, bezwzględnie przeciwwskazana w III trymestrze. Przenika w niewielkich ilościach do pokarmu kobiecego, wiec nie podejrzewa się negatywnego wpływu na dziecko. Jednak ze względu na szkodliwe działanie NLPZ (między innymi na górny odcinek układu pokarmowego)nie zaleca się przyjmowania podczas karmienia, szczególnie długotrwale.

Benzydamina

(np.Tantum Verde)Niesteroidowy lek przeciw zapalny nie powoduje działań niepożądanych z górnego odcinka p. pokarmowego. W okresie karmienia piersią i ciąży stosować miejscowo ostrożnie i w niewielkich ilościach.

Srebro koloidalne

Ma działanie miejscowo odkażające jest bezpieczne w ciąży i podczas karmienia piersią, jeśli stosowane miejscowo i w niewielkich ilościach. Jednak producent zarejestrował preparat, jako suplement diety i nie przeszedł on specjalistycznych badań

Czemu ulotki większości leków podają dość mętne informacje w kwestii ciąży i karmienia piersią? Ponieważ większość substancji nie zostały przebadane na ciężarnych czy mamach karmiących, ponieważ takie badania są nieetyczne i praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia. Dlatego producenci zachowują najwyższą ostrożność, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.