Terapia w Wieliczce, tym bardziej sekretna brzmi trochę nieprawdopodobnie, ale to prawda! Nie wiem, czy Ty też tak miałaś, ale kiedyś na wakacje jeździło się nie tylko odpoczywać. Często miejsce docelowe wybierało się ze względów zdrowotnych. Prawie wszyscy w rodzinie mojej mamy chorowali na astmę, co było powodem częstych wypraw nad polskie morze. Na szczęście w Ustce mieszkała siostra Babci – ciocia Marysia. Zawdzięczam temu wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa, w których motywem przewodnim jest szum fal. Dla dzieci w znaczeniu wypoczynkowym, a przy okazji, szczególnie dla dorosłych zdrowotnym. Terapia jodem, świeżym powietrzem, szczególnie w czasach COVID brzmi zachęcająco? Szczególnie, że jest to innowacyjny, polski pomysł pod kuratelą dwóch uniwersytetów!
SPA czy uzdrowisko?
Na początku lat dwutysięcznych w Polsce zaczęły się pojawiać SPA, jako symbol luksusu i nowoczesna alternatywa dla uzdrowisk. Tymczasem SPA sanus per aquam, cofa nas do samych początków traktowania zdrowia całościowo. Zamiast leczenia pigułkami i tradycyjnymi sposobami, a po prostu zaopiekowania się sobą, swoim ciałem i jednocześnie psychiką. Historia leczenia uzdrowiskowego sięga starożytnej Grecji. Jeszcze zanim urodził się Hipokrates, greccy medycy zakładali tzw. świątynie zdrowia wokół źródeł wodnych. W historii nowożytnej pierwsze łaźnie parowe pojawiają się około 1200 roku w rejonie Baden-Baden. Chociaż Polska dorównywała światowym trendom i również z tego okresu pojawiają się pierwsze wzmianki o Cieplicach Zdroju.
Uzdrowisko tylko dla emeryta?
Obecnie uzdrowiska kojarzą się bardziej z rozrywką dla emerytów. Wybierających się w podróż na NFZ, by załatać swoje styrane zdrowie, a to błąd. Kiedyś takie leczenie było domeną najmożniejszych tego świata, z usług uzdrowiskowych korzystały królowe: Judyta, Jadwiga, Marysieńka Sobieska. W dużej mierze kładziono nacisk na prewencję i zatrzymanie objawów chorób w atmosferze odpoczynku i głębokiego relaksu. A nie łatanie i tak mocno nadwątlonego zdrowia.
Leczenie królów dziś już dla każdego

Jednak nie trzeba wymyślnych zabiegów, by otoczenie wpływało na Twoje zdrowie. Jedną z podstawowych metod leczenia jest: klimatoterapia. Jest to chyba najpopularniejsza metoda uzdrowiskowa.Terapia w Wieliczce badana jest w porozumieniu z Jagiellońskim Collegium Medicum i Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jesteśmy pionierami metoda leczenia -subterraneoterapią. Oba te uniwersytety pracują nad doskonaleniem procesu terapeutycznego oraz lepszym zrozumieniem mechanizmu działania leczniczego. Dzięki temu na terenie Kopalni Soli Wieliczka powstało UZDROWISKO.
Sekretna terapia w Wieliczce
Subterraneoterapia polega na podawaniu chorych współdziałaniu bodźców fizycznych, chemicznych i biologicznych występujących w przestrzeniach podziemnych kopalni. Mikroklimat oddziałuje na organizm człowieka ogólnoustrojowo oraz miejscowo w drogach oddechowych.
Kompleksy uzdrowiskowe znajdują się głęboko pod ziemią, to zapewnia izolację od alergenów oraz innych czynników drażniących i szkodliwych. Wysoka koncentracja jonów chloru i sodu pobudza motorykę i czynności wydzielnicze nabłonka dróg oddechowych. Podobnie jak ma to miejsce podczas inhalacji solą przez nebulizację. Drogi oddechowe wspaniale regenerują się w niskiej temperaturze, gdzie wilgotność przekracza 60%. Wypływa to na oczyszczanie i regenerację układu oddechowego.
Subterraneoterpia co to jest!?
Efekty wzmacniane są poprzez wykorzystanie właściwości mikroklimatu oraz naturalnej Wielickiej solanki. Jest ona stosowana głównie w inhalacjach i powoduje czynne przekrwienie błony śluzowej dróg oddechowych, wzmaga wydzielanie gruczołów śluzowych i surowiczych. Terapia w Wieliczce ułatwia odklejanie się lepkiej, zalegającej wydzieliny.

Uzdrowisko Kopalnia soli Wieliczka
Po wizycie w Uzdrowisku Franek pytał co kilka dni, czy tam wrócimy. Dla niego to było niesamowite przeżycie, bo po szaleństwach w ramach Odkrywania Solilandii, ponownie znalazł się pod ziemią. Winda zamiast numerów pięter cofa nas w czasie (wyświetlacz zamiast zwykłej cyfry pokazuje rok, do którego cofamy się zjeżdżając do daty powstania kopalni). Dochodzimy do podziemnego jeziora, cisza i półmrok przypominają korytarze, jak z Calineczki mieszkającej w kreciej posiadłości. Na drewnianych platformach znajdują się miejsca do zajęć i ćwiczeń.
Przyznam szczerze, że miałam obawy, czy Franio odnajdzie się na zajęciach oddechowych… Podczas gdy ja przechodziłam trening wydolności – ćwiczenia fizyczne połączone z oddechowymi. Pierworodny ożywił się, gdy zobaczył dzieci, z kolei nieśmiało zareagował na pana prowadzącego zajęcia. Jednak, kiedy wyciągnął zestaw kubeczków, słomek, watek i pokazał, jaką magię potrafi wyczarować tymi przedmiotami, dziecko zaangażowało się na 100%. Od ćwiczeń odciągnęły go jedynie bańki, które zaczęliśmy puszczać z innymi rodzicami. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest współtowarzyszenie dorosłych i dzieci, wspólne aktywności, a atmosfera zabawy sprawia, że czas mija szybko i przyjemnie. Dosłownie zapomina się o tym, że to w końcu leczenie, a to przecież najważniejszy aspekt uzdrowiska.
Terapia dróg oddechowych w rytmie zabawy
Uzdrowisko Kopalnia Soli Wieliczka świadczy usługi medyczne o profilu pulmonologicznym, laryngologicznym i alergologicznym. Z leczenia uzdrowiskowego mogą korzystać zarówno dorośli oraz dzieci. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji nawracających i przewlekłych chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Na tle alergicznym oraz zapalnym, oraz chorób poinfekcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem nieżytu nosa, gardła, tchawicy, krtani i zatok. W tym astmy oskrzelowej o różnej etiologii, POCHP z towarzyszącym rozszerzeniem oskrzeli. Jak również zaburzeń emisji głosu, schorzeń ściany klatki piersiowej, kręgosłupa oraz chorób nerwowo-mięśniowych, w tym po zabiegach chirurgicznych.
Uzdrowisko Kopalnia Soli Wieliczka zapewnia zindywidualizowaną kompleksową terapię dla pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Celem leczenia i rehabilitacji pulmonologicznej w uzdrowisku jest:
- zmniejszenie nasilenia objawów choroby,
- poprawa kontroli leczenia,
- zwiększenie świadomości,
- zaangażowanie chorego w proces leczenia,
- poprawa tolerancji wysiłku i wydolności fizycznej.
Program leczenia podczas wypoczynku
- wykorzystanie właściwości podziemnego mikroklimatu i naturalnej solanki,
- rehabilitacja jest ukierunkowana na optymalne wykorzystanie układu oddechowego. Zwiększając tolerancję wysiłkową, przez wzmocnienie siły mięśni oddechowych, poprawę ruchomości klatki piersiowej, łagodzenie objawów duszności, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
- optymalizacja postępowania farmakologicznego,
- edukacja zdrowotna.
Jak to działa?
W przebiegu procesu terapeutycznego uwzględnia się pogłębioną diagnostykę układu oddechowego oraz monitorowanie postępów w trakcie rehabilitacji. Przy doborze programu uwzględnia się stopień upośledzenia czynności układu oddechowego, wskazania do zastosowania surowców naturalnych. Ważny jest stan ogólny pacjenta, schorzenia współistniejące, wyniki specjalistycznych testów diagnostycznych, ocenę codziennych czynności życiowych, aspekty psychospołeczne i ewentualne przeciwwskazania.
Oprócz tego pacjenci są poddawani programowi edukacyjnemu. Pomaga im oraz ich najbliższym zdobyć praktyczną wiedzę na temat procesu chorobowego i występującym w jego przebiegu zmian czynnościowych.
Jeśli Ty lub Twoje dziecko często przechodzicie choroby układu oddechowego zastanów się nad subterraneoterapią! Ta metoda leczenia chorób takich, jak przewlekły katar, zapalenia zatok, astma czy alergie znana jest od ponad stu lat. Terapia w Wieliczce to leczenie za pomocą swoistego mikroklimatu – pod ziemią!
Tężnia solankowa w Wieliczce

Wieliczka to niesamowicie malownicza miejscowość, w okolicy parku znajduje się Tężnia. Wyglądem przypomina twierdzę, ściany kształtują się w dziedziniec z wieżą, na którą można się wspinać. Po kilkugodzinnej podróży był to wspaniały punkt odpoczynku.
Nasi panowie (w wieku przedszkolnym) szaleli wśród kropel spływających po tarninie. Zaciekawił ich nawet sposób spływania kropli i to w jaki sposób woda jest pompowana. Gdy znaleźli się na szczycie zastanawiali się, czy w zbiornikach wodnych pływają rybki. Dziecięca wyobraźnia nie ma granic, jeśli tak to pewnie te morskie, skoro woda jest słona 🙂
Wokół kopalni teren otoczony jest przez budynki, które kiedyś służyły jako elementy przemysłowe, obecnie część z nich stanowią ekspozycje muzealne. Chłopcy byli zachwyceni widząc pociągi, lokomotywy, które później mogli spotkać pod ziemią.
Solilandia
Z resztą i chłopcy, i dziewczynki znajdą coś dla siebie schodząc do podziemi kopalni na trasie specjalnie przygotowanej dla dzieci. Odkrywanie Solilandii, pełnej solnych krasnali, smoków nawiązując jednocześnie do tradycyjnych legend, jak chociażby Skarbnika. Podsumowując: na 2,5 godziny macie swoje pociechy z głowy, bo pełne zaciekawienia będą odwiedzać kolejne solne komnaty.
Solne kosmetyki
Na miejscu można też dostać kosmetyki na bazie naszej polskiej soli: sól do peelingu, do moczenia stóp. Najmłodsi też znajdą coś dla siebie, chłopaki praktycznie na miejscu zużyli pięknie pachnące mydełka z kryształami soli zatopionymi w środku.
Uwaga alergicy!

Niestety w naszej rodzinie wszyscy jesteśmy na coś uczuleni. Ja jestem wrażliwa na sierść kotów, mąż na roztocza, Franio na ugryzienia owadów. Staś skórę atopową i tendencję do przewlekłego nieżytu nosa. Uwielbiamy czyste i wilgotne powietrze, od razu czujemy się lepiej, kiedy zmienia się pogoda na chłodną i wilgotną. Dlatego wybraliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce, aby skorzystać z właściwości podziemnych komór solnych. 135 m pod powierzchnią ziemi nie docierają alergeny, pyłki oraz zanieczyszczenia powietrza. Co ciekawe o zdrowotnych właściwościach wie praktycznie cały świat, a my Polacy często o tym nie wiemy!
Zdrowo i bezpiecznie
Czas pandemii wprowadził zmiany w wielu obszarach naszego życia. W Uzdrowisku także wdrożono szereg działań, które pozwalają na bezpieczne prowadzenie działalności, leczniczej. Rehabilitacja jest prowadzona w sposób zindywidualizowany, w małych grupach pacjentów, poszczególne grupki są od siebie odizolowane. Personel medyczny czuwa nad przestrzeganiem zasad, które umożliwiają bezpieczny pobyt wszystkim pacjentom.
Park św. Kingi

Terapia w Wieliczce to nie wszystko, cały kompleks na terenie Kopalni Soli jest przepięknie zaaranżowany. Park św. Kingi łączy wszystkie podzespoły w jedną całość. Spacer po tym parku, był ulubioną częścią dnia 3-letniego Stasia, który uwielbiał podziwiać ogromną lokomotywę majestatycznie stojącą na pewnym wzniesieniu. Staś również bardzo polubił spokojne wycieczki po wielickiej tężni. Wpatrywał się z fascynacją w spadające kropelki solanki z wysokich murów budowli. Spacer po tężni był ciekawy rónież dlatego, że można było wspiąć się na wieżę widokową i rzucić okiem na okolicę. Franciszek swoim bystrym wzrokiem wypatrzył plac zabaw – Mamo! Patrz! Wtedy wiedziałam, że już nie ma odwrotu…
Na terenie Kopalni znajduje się, również znakomita restauracja w Hotelu Grand Sal. Mieliśmy przyjemność zjeść tam kilka posiłków, które zawsze były ucztą dla podniebienia.
Medycyna Stylu Życia
Jako promotorka Medycyny Stylu Życia, która zdecydowanie wspiera całościowe podejście do zdrowia, z czystym sumieniem polecam odwiedziny w Kopalni Soli „Wieliczka”, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale też rekreacyjnych i jestem pod wrażeniem, jak wspaniale można wykorzystać naturalne zasoby drzemiące w naszym pięknym kraju.
Wow! Nie wiedziałam, że w Wieliczce można skorzystać z takiej opcji! 🙂 Czas to nadrobić!