Woda dla dziecka, jaką wybrać?

Nie możesz się poddawać, sukcesywnie proponuj wodę do picia, a przede wszystkim bądź dla malucha przykładem! Stopniowo zwiększaj spożycie wody, metodą małych kroczków.

Podawaj wodę podstępem

Gdy dziecko spróbowało cytrusów, możesz aromatyzować płyn cytryną lub miętą. Malucha zaciekawi interesujące podanie: kolorowe kubeczki i słomka z misiem. NIGDY nie dodawaj do wody glukozy, czy białego cukru, niektórzy eksperci polecają dosmakowanie niewielką ilością soku przecierowego. Ja osobiście jestem sceptyczna, ale jest to dopuszczalne. Obaj moi synowie mieli konsekwentnie proponowaną wodę, jako pierwszy napój i mimo początkowego sceptycyzmu, teraz piją ją chętni.

rozszerzanie diety

Czy tylko woda?

Do niedawna podczas rozszerzania diety dopuszczano podawanie soków, szczególnie przecierowych. Jednak Amerykańska Akademia Pediatrii niedawno ogłosiła, że do 12 miesiąca życia nie należy podawać innych dodatkowych płynów (poza mlekiem) niż woda. Soki przecierowe natomiast traktuje się jako pełen posiłek. Zapoznając ze smakiem owoców, bądź deser, nie element służący zaspokojeniu pragnienia, ponieważ ma dużo cukru.

Jaką wodę wybrać?

Polscy lekarze pediatrzy i dietetycy zalecają: wodę źródlaną i mineralną o niskim lub średnim stopniu mineralizacji nisko sodową i nisko siarczanową. Decydując się na wodę butelkowaną czytaj etykiety, całkowity poziom niskiej mineralizacji zawiera się od 50 do 500 mg, a średniej pomiędzy 500, a 1500mg składników mineralnych na litr.

A co z wodą z kranu?

Nie zaleca się korzystać z wody wodociągowej, chyba że mieszkasz w miejscu, gdzie jest wysokiej jakości. Jednak nigdy standardy wody w kranie (regulowane Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) nie będą tak restrykcyjne jak te dotyczące tej butelkowanej.

Woda butelkowana dla niemowlaka

Wody butelkowanej nie musisz przegotowywać przed podaniem, chyba że wymaga to obróbka posiłku. Jeśli korzystasz z wody przegotowanej warto zdecydować się na butelkowaną o średnim i wysokim stopniu mineralizacji, ponieważ część składników mineralnych wytrąca się w postaci osadu. Otwartą butelkę należy wykorzystać w ciągu 25h od otwarcia.

Czy woda musi być przegotowana

Kiedyś faktycznie woda podawana dzieciom musiała być przegotowana, wynikało to z faktu, że większość drobnoustrojów w wysokiej temperaturze ginęło. Jeśli woda kranowa jest chlorowana, albo z wysoką zawartością innych pierwiastków, to jej gotowanie nic nie da. Zalecenie dotyczyło wody z kranu, ponieważ dostępność wód mineralnych była regionalna, a obecnie w sklepach istnieje szeroki wybór.

*Fragment pochodzi z ebooka „Ugryź to! Jak rozszerzać dietę i nie zwariować?”

A Ty jaką wodę wybierasz dla swojego dziecka?

rozszerzanie diety