Ostatnio żyję jedynie wiciem gniazda, w głowie mam lisy i plany do wykonania. Mój mózg ciążowy ma jeden cel: zaopatrzyć moją rodzinę na przyjście na świat jej nowego członka. Specjalnie dla Was skorzystałam z tego szaleństwa i dzielę się moją subiektywną listą, do pobrania na dole strony.
Wyprawka do szpitala
Zaczęłam od wyprawki szpitalnej, tak, aby była najbardziej poręczna. Podzieliłam ją na 2 torby, jeśli będzie Wam wygodniej polecam spakowanie się do trzech. Tylko niezbędne przedmioty, nie wiem, co warto byłoby zabrać do szpitala, żeby czuć się tam w pełni komfortowo. Nic w pełni nie zastąpi domu. Pamiętajcie by zabrać ze sobą TYLKO te rzeczy, które później można wyprać w wysokiej temperaturze. Ponieważ rezydują tam najgorsze zarazki i nie warto skazić nimi, tego co zbędne.
Czy idealna, uniwersalna wyprawka istnieje?
Każda kobieta ma inne potrzeby, wyobrażenie i każde dziecko jest inne. Mogę Wam polecić to, co sprawdziło się u mnie, przy Franku, czy będzie podobnie z Fasolem? Tego jeszcze nie wiem…Wszystko zależy od potencjalnych problemów, czy pojawią się trudności z karmieniem czy raczej z dolegliwości wystąpią kolki, albo problemy skórne? Nie da się tego przewidzieć, ale można wstępnie przygotować.
Wyprawowe MUST HAVE!
W liście skupiłam się na tym, co jest pewniakiem, czyli rzeczami niezbędnymi w szpitalu i przy porodzie oraz najczęstszymi problemami z noworodkami. Ich pielęgnacją, dolegliwościami takimi jak kolka. Większość listy dotyczy rzeczy drogeryjno aptecznych. Gadżety, zabawki, akcesoria to temat na kolejny elaborat.
Jakie ubranka?
Wyprawka niemowlęca (szczególnie ubranka, tekstylia)w dużej mierze to prezent dla Mamy, coś, co cieszy oko, wzorki, kolorki. Dziecku jest zupełnie obojętny design, jedyne, co liczy się dla malca to wygoda. Pamiętajcie dziecko przesypia ponad 16 godzin dziennie, więc warto skupić się na tym, by zachowana była ergonomia. Ubranka powinny łatwo się zdejmować, bo przewijać możemy nawet 12 razy dziennie i zapinanie skomplikowanych kreacji to nie jest najlepszy pomysł. Warto postawić na prostotę, łatwość prania, tak by i Tatusiowe mogli się wykazać podczas zmiany pieluszki. Choć w ciąży ciężko w to uwierzyć, te urocze ciuszki tracą na efekcie, gdy trudno się z nimi obejść…
Gdzie szukać rady?
Oprócz przeszukania internetu, warto spytać rodziny i znajomych, co u nich się sprawdziło. Niektóre elementy zdają się zbędne np., po co pieluchy tetrowe? Dla mnie to była lekka abstrakcja, przecież mam jednorazówki. Jednak noworodek i mały niemowlak często ulewa i najlepiej zabezpieczyć swoje ubranie właśnie nimi. Poza tym wizyta w przychodni bez tetrówek to jak wyprawa do dżungli bez żadnego zabezpieczenia, tamtejszy przewijak TRZEBA zabezpieczyć, by chronić skórę naszego malca.
Za pierwszym razem ten cały sprzęt wydaje się nie do ogarnięcia, ale sprawa upraszcza się wraz z treningiem. Młode Mamy szybko się uczą, co odpowiada ich malcom, po woli instynkt się budzi i już niedługo zobaczycie, że będziecie ekspertkami od…własnego dziecka oraz niezbędnych akcesoriów. Oto obiecana NAJBARDZIEJ OBSZERNA LISTA WYPRAWKOWA
Super! Dzięki za listę. Właśnie pakuję torbę, bo mała może przyjść na świat w każdej chwili :).
Bardzo się cieszę, że jest przydatna. Pozdrawiam i życzę szczęśliwego rozwiązania, mnie to też czeka w nabliższych dniach. Poziom ekscytacji-znaczny 🙂
Ja też już powoli zaczynam się ekscytować, wcześniej byłam przerażona, bo nie miałam nic przygotowanego. Chyba mamy podobny termin, bo ja jestem w 34 tygodniu. Termin na 14 marca. Więc też życzę powodzenia :).
Zgadza się, pozdrawiam serdecznie 🙂
Bardzo przydatne rady w kwestii torby (toreb! :)) do szpitala, chociaż u mnie skarpety i lizaki okazały się totalnie nieprzydatne, bo większość czasu spędziłam w wannie 😉
Natomiast jeśli chodzi o niezbędność rzeczy dla noworodka z ostatniej listy, to pierwsze pięć jest moim zdaniem zupełnie opcjonalne. Z butelkami lepiej się wstrzymać, mogą się zupełnie nie przydać,a tym bardziej z drogim laktatorem, który w razie potrzeby można wypożyczyć i później zadecydować, czy warto kupować. Na pewno nie jest też konieczny smoczek, którego niektóre dzieci w ogóle nie akceptują. Łóżeczko też nie jest niezbędne, ale to już zależy od światopoglądu (który też może ulec weryfikacji z rzeczywistościa ;))
Reasumując, moim zdaniem, poza zapasem ubranek, pieluch tetrowych i pampersów, o których jest wcześniej, naprawdę niezbędna jest tylko mama + chusta/wózek i ew. fotelik!
Aha, no i rogal do karmienia rzeczywiście bardzo się przydaje!
Szkoda, że nie trafiłam tutaj wcześniej 🙁 Brakuje mi kilku rzeczy typu np.szczotka do włosków ale myślę, że zdążę jeszcze dokupić. Bardzo dziękuję za ten artykuł 😉
https://nastolatkamama.blogspot.com/
szukam i szukam, czytam wszystko po kolei, ale nie mogę nigdzie znaleźć informacji o wyborze smoczka. Jestem przerażona ilością, która jest dostępna na rynku. Smoczki takie śmakie owakie, tyle ich jest,a ja nigdzie nie mogę znaleźć informacji czym się od siebie różnią.
Czy tu gdzieś znajdę taki wpis ? Jeśli tak proszę o jakąś podpowiedź 🙂
Pozdrawiam!
Wow 5 stron wyprawki i zalecenie pakowania się w 2 a nawet 3torby? Wychodzi na to, że jakaś minimalistka ze mnie, bo za chwilę rodze 3 dziecko i konsekwentnie pakuje się w 1 niedużą torbę 😉 jeszcze nigdy niczego nie zabrakło, za to zawsze się zastanawiałam się co biorą ze sobą mamy, za którymi tatusiowie noszą po 3torby – to teraz już przynajmniej wiem;)
Bardzo pomocny post 🙂 My zastanawiamy się nad takim dostawianym łóżeczkiem do naszego łóżka, ale nie wiem jaki materac dla dziecka wybrać do takiego rozwiązania, ponieważ jest to dość płytkie i musiałby być taki max 4-5 cm 🙁
Wyczytałam na kilku stronach, że najlepiej kąpać dziecko w pierwszych dniach jego życia samą wodą. Nie używać emolientów jeśli skóra dziecka jest zdrowa – czy to prawda?
Druga sprawa, która mnie nurtuje to pościel i ochraniacz na łóżeczko – czy można noworodka przykrywać kołderką? a co z ochraniaczem na łóżeczko? – czy może przyczynić się do śmierci łóżeczkowej? czy lepiej zrezygnować?
Nigdy bym nie wpadła na to, aby zabrać na salę porodową landrynki 🙂 Fajna lista, zawsze przecież można wykreślić zbędne pozycje. Rozbawili mnie tatusiowie, którzy oglądają seriale w oczekiwaniu na potomka. Dla mnie to abstrakcja, jak można zajmować się laptopem, gdy właśnie na świat przychodzi syn/córka. Teoretycznie wyprawki nie powinno kompletować się zbyt szybko, ale też nie polecam zostawiania wszystkiego na ostatni moment. Maluch może zrobić psikusa i zechcieć przyjść na świat o wiele wcześniej.
tetrowe pieluszki tak srednio, ale masz np bambusowe calkiem przydatne:) na escallante pl i innych sklepach tak samo ubranka.
tu jest dobra lista
https://www.fazymazy.com/blog/blog-fazymazycom/wyprawka-dla-noworodka-lista
i dobra rozmiarowka pasująca do ubranek polskich producentow
Idealną wyprawkę dla dzieci skompletujecie na https://www.serduszko.pl. Polskie produkty od polskiego producenta. Jakość gwarantowana. Wszystkiego o ubrankach dla dzieci można dowiedzieć się na https://www.ubranka-dzieciece.pl.
Wszelkie informacje dotyczące swoich najmniejszych pociech, jakie najlepsze ubranka wybrać itp. znajdziesz na https://www.ubranka-dla-niemowlat.pl.
Jakby nie patrzeć – zestawy wyprawkowe dla noworodka są kwestią indywidualną. W razie gdyby czegoś zabrakło, dziś sklepy są na każdym kroku więc bez większego problemu znajdzie się to, czego szuka się dla swojego dziecka. Nie ma czym się stresować!
brakło mi informacji o rozmiarach ubranek, które będą lepsze 56 czy 62?
Super wpis! Ja zamówiłam zestaw wyprawkowy w sklepie NikiToys. Świetnie się sprawdził. Miałam ten ”zestaw dla kobiet”.