Większość Mam nie może się doczekać rozszerzania diety niemowlaka. W końcu zobaczyć jak jej maluch staje się samodzielny. Wprowadzanie pokarmów stałych zbiega się z zachwytem nad poznawaniem świata jamą ustną. Oprócz przysmaków takich jak jabłuszka i buraczki do buzi trafiają koraliki, guziki, drobne monety i…praktycznie wszystko, co się nawinie…Wszystko to może być przyczyną zakrztuszenia, ale jakie rzeczy są najbardziej niebezpieczne:
Najczęstsze przyczyny zakrztuszenia
1 Małe zabawki
Upewnij się też, że od zabawek twojego dziecka nie można łatwo oderwać jakiś fragmentów. Schowaj te, które są przeznaczone dla dzieci powyżej 3. roku życia, by nie kusić losu
2 Balony
Wydaje się szokujące, prawda? Jak to balony, przecież są duże i okrągłe!? Nigdy nie pozwalaj niemowlęciu bawić się sflaczałym lub pękniętym balonem, może zostać połknięty. Jego fragmenty mogą stać się pułapką powietrzną.
3 Guziki
Po każdym praniu sprawdź, czy guziczki i ozdoby na ubrankach dziecka są mocno przyszyte, bo kiedy odpadną mogą stać się niebezpieczną zabawka
4 Monety
często znajdują się w zakamarkach kanapy, albo niefortunnie wypadną z portfela. Niestety dla dziecka to nie lada gratka
5 Kamienie
Dzieci uwielbiają je zbierać, bawić się nimi, jednak niemowlaki po obejrzeniu najczęściej pakują je do buzi, a to może być niebezpieczne
6 Koraliki
Staraj się nie zakładać dziecku tego typu ozdób szczególnie, kiedy koraliki mają mały rozmiar
7 Parówki
Nie są zbyt zdrowe jako przekąska dla małolatów. Poza tym ze względu na swój walcowaty kształt mogą potencjalnie zakorkować drzewo oskrzelowe, jeśli są jedzone w pośpiechu i nieuważnie
8 Winogrona
Podobny korkowy kształt mają winogrona, dlatego podając je dzieciom warto kroić je na kawałki wzdłuż, nie w poprzek, by uniknąć niebezpieczeństwa
9 Borówki
Szczególnie te średniej wielkości, podobnie jak winogrona ze względu na swoją miękkość i kulisty kształt mogą przyczynić się do niedrożności dróg oddechowych
10 Surowe owoce i warzywa
Szczególnie jabłka i marchewki są zbyt twarde i dziecko może odgryźć zbyt duży kawałek. Dlatego jabłka koniecznie warto podawać bez skory, a marchewki ugotowane i nigdy podczas zabawy, czy innej absorbującej czynności
11 Orzechy
Zbyt twarde kawałki i odłamki mogą podczas pospiesznego , nieumiejętnego połkania trafić zamiast do przełuku, do tchawicy i oskrzeli. Dlatego nie zaleca się podawania orzechów do 4 roku życia.
12 Gumy do żucia, lizaki landrynki
Są absolutnie zakazane do 4 roku życia, albo nawet do momentu kiedy dziecko świadomie rozumie, jakie jest niebezpieczeństwo połnięcia gumy, czy lizaka. Dlaczego piszę to w artykule przeznaczonym głównie do niemowląt i małych dzieci? Bo maluchy maja rodzeństwo, które chętnie się dzieli swoimi łupami.
Małe dzieci dopiero uczą się jeść
Maluchy dopiero uczą się jedzenia- rzucia, rozdrabniania połykania pokarm. Nie staraj się przemycać dodatkowej łyżki zupki. Uważaj kiedy niemowlak jest rozbawiony, przejęty gaworzy coś po swojemu!
Wspieraj malca przy ząbkowaniu, smarując dziasełka i podając leki, bo wtedy wkładanie do buzi wszystkiego jest jeszcze bardziej wzmożone. Niektóre dzieci potrafią zakrztusić się nawet mlekiem. Wtedy karmienie należy przerwać, dziecko oklepać i dopiero na spokojnie kontynuować. Jeśli dajesz butelkę, lub smoka sprawdź czy otoczka smoczka nie jest zbyt mała, by dziecko mogło włożyć go do buzi w całości.
Zadbaj o prawidłowe warunki karmienia
Zadbaj o odpowiednie warunki podczas karmienia. Nigdy nie zmuszaj malucha do jedzenia. Nie kładź dziecka- powinno znajdować się w pozycji spionizowanej. Kiedy nie potrafi samodzielnie siedzieć warto oprzeć je o nasz brzuch, trzymając na kolanach. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego, kiedy je! Pilnuj by starsze rodzeństwo nie karmiło, nie rozbawiało czy nie straszyło brzdąca.
Nie każde zakrztuszenie jest niebezpieczne
Nie każdy przypadek zakrztuszenia jest niebezpieczny. Jeśli twoje dziecko zaczyna kaszleć- nie przeszkadzaj, nie panikuj! To naturalny odruch obronny! Gdyby jednam kaszel przedłużał się (trwał 2- 3 minuty), maluch zacząłby walczyć o oddech, wydawał chrapliwe dźwięki, nie czekaj – zacznij działać. Tutaj masz ściągawkę idealną do powieszenia na lodówkę! Schemat pomocy przy zakrztuszeniu
Kiedy wzywać pogotowie?
Zrób to natychmiast, gdy zauważysz, że u twojego dziecka pojawiły się jakiekolwiek problemy z oddychaniem lub zacznie tracić przytomność a następnie natychmiast udziel pierwszej pomocy.
Co robić po zakrztuszeniu?
Koniecznie obserwuj dziecko, również, gdy wszystko wróci do normy:
- czy nie zmieni się sposób oddychania (słychać furczenia świsty, kaszel bez przyczyny)
- czy dziecko podczas oddychania nie zaciąga żeber i nie zaczęło wspomagac się mięśniami brzucha
- ton podczas płaczu, czy oddech nie staje się cichszy
- sinienie wokół ust, paznokci czy ogólne sinienie skóry.
Kiedy zauważysz któryś z tych objawów, jak najszybciej zawieź dziecko do lekarza. Możliwe, że ciało obce przemieściło się do dolnych dróg oddechowych i zagraża dziecku. Na wszelki wypadek wydrukuj schemat i trzymaj go zawsze na lodówce. Jako ściągawkę dla wszystkich osób, które będą opiekowały się Twoim maluchem.
.
Dziękuję za ten wpis!ogromnie sie boje zakrztuszenia..
A kiedy dziecko zakrztusi się mlekiem? Czy to również może być niebezpieczne? Jak najlepiej pomoc niemowlakowi w takiej sytuacji? Na boczek czy do góry? Oklepywac? Moja córeczka ma 6 miesięcy i bardzo często zdarza jej się krztusić.
Dziękuję bardzo i pozdrawiam 🙂
Super, ze to napisalas. Dziekuje Ci bardzo. Ja mam taki uraz z dziecinstwa, moj mlodszy brat zakrztusil sie wlasnie landrynkiem. I jak ktos tylko kolo mnie kaszle podczas jedzenia od razu sztywnieje. Ale teraz wiem ze jak kaszle to ok, trzeba pozwolic dziecku sobie poradzic, gdy nie przechodzi dzialamy.
Dominika,
Wy wiesz! Świetny wpis!
Opisywała Pani kiedyś na Instagramie waszą historię zaksztuszenia ziarenkiem ryżu. Niestety nie mogę znaleźć tego wpisu, czy mogę prosić o pomoc?